Çocuk yoğun bakım ünitesinde mekanik ventilatörde takip edilen pediatrik ARDS gelişen hastaların retrospektif olarakdeğerlendirilmesi
Retrospective analysis of pediatric ARDS patients receiving mechanical ventilation in the pediatric intensive care unit
- Tez No: 1013868
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALAKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Yoğun Bakım Bilim Dalı
Özet
Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu (ARDS), alveolo-kapiller membran geçirgenliğinin artması sonucu gelişen, her iki akciğeri diffüz şekilde etkileyen ve nonkardiyojenik özellikte seyreden, yüksek mortalite ve morbidite oranlarıyla çocuk yoğun bakım pratiğinde önemli bir klinik sorun oluşturan ciddi bir akut akciğer hasarıdır. ARDS, solunum yetmezliğine yol açarak yoğun bakım yatış süresini uzatmakta, mekanik ventilasyon gereksinimini artırmaktadır. Bu nedenle, hastalığın erken tanınması, doğru tedavi stratejilerinin belirlenmesi çocuk yoğun bakım uygulamalarında kritik öneme sahiptir. Bu çalışmada, 01.01.2018 - 01.01.2024 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde (ÇYBÜ) yatırılarak takip edilen 1250 hasta izlenmiş olup bu hastalardan 172 hasta (%13,7) mekanik ventilatör ile takip edilmiş ve bu hastaların da 55 tanesi (%4,4) ARDS tanısı almıştır. Çalışmamızın esas konusu ARDS tanısı alan 55 hasta olmasına karşın, çalışmada mekanik ventilatörde izlenen tüm hastalara ilişkin veriler de analiz edilerek genel hasta profilinin ve ventilasyon uygulamalarının dağılımı retrospektif ortaya konmuştur. Çalışmaya alınan ARDS'li hastaların yaş ortalaması 80.8±60.8 aydı. ARDS'li 55 hastanın 23'ü kız (%41,8), 32'si erkek (%58,2) idi. PALICC-2 kriterlerine göre değerlendirildiğinde, hastaların 30'u (%54,5) hafif/orta, 25'i (%45,5) ise ağır ARDS olarak sınıflandırılmıştır. Mekanik ventilasyon modu olarak hastaların tümü basınç destekli şekilde takip edilmiştir. ÇYBÜ'ye yatış nedenleri içinde pnömoni en sık sebep, ikinci en sık sebep olarak sepsis saptanmıştır. PIM-2 (pediatrik mortalite indeksi) ve PELOD-2 (pediatrik organ disfkonksiyonu) skorlarının yüksekliği, ARDS'nin daha ağır formlarıyla ilişkili bulunmuştur. ARDS, pediatrik yoğun bakım ünitelerinde önemli bir mortalite nedeni olmaya devam etmektedir ve güncel veriler, akciğer koruyucu ventilasyon stratejilerinin mortalite ve morbidite oranlarını azaltmada etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Acute Respiratory Distress Syndrome (ARDS) is a severe form of acute lung injury characterized by increased alveolo-capillary membrane permeability, diffuse bilateral lung involvement, and a non-cardiogenic nature. In pediatric intensive care practice, ARDS remains a major clinical problem with high mortality and morbidity rates. It prolongs intensive care unit (ICU) stays and increases the need for mechanical ventilation. Therefore, early diagnosis and the implementation of appropriate treatment strategies are critical in pediatric intensive care management.This retrospective study evaluated 1,250 patients hospitalized in the Pediatric Intensive Care Unit (PICU) of Mersin University Faculty of Medicine between January 1, 2018, and January 1, 2024. Among these patients, 172 (13.7%) required mechanical ventilation, and 55 (4.4%) were diagnosed with ARDS. While the primary focus of the study was the ARDS cohort, all mechanically ventilated patients were analyzed to describe the overall patient profile and the distribution of ventilation modes.The mean age of ARDS patients was 80.8 ± 60.8 months; 23 (41.8%) were female and 32 (58.2%) were male. According to the PALICC-2 criteria, 30 patients (54.5%) were classified as having mild-to-moderate ARDS, while 25 patients (45.5%) were classified as having severe ARDS. All patients were managed with pressure-controlled ventilation modes. Pneumonia was the most common cause of PICU admission, followed by sepsis. Higher PIM-2 (Pediatric Index of Mortality) and PELOD-2 (Pediatric Logistic Organ Dysfunction Score) scores were associated with more severe ARDS.In conclusion, ARDS remains a significant cause of mortality in pediatric ICUs. Mechanical ventilation continues to be the cornerstone of therapy, and recent evidence indicates that lung-protective ventilation strategies effectively reduce mortality and morbidity rates.