Düzey 3 yenidoğan yoğun bakım ünitesinde nekrotizan enterokolit gelişimi risk faktörlerinin ve sonuçlarının değerlendirilmesi: kesitsel retrospektif çalışma
Evaluation of risk factors and results of necrotising enterocolitis development in level 3 newborn intensive care unit: a sectional retrospective study
- Tez No: 868432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AYLANÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Nekrotizan enterokolit özellikle preterm bebeklerde görülen; yüksek mortalite, morbidite ve uzun vadeli komplikasyonlara sebep olan bir gastrointestinal sistem hastalığıdır. NEK patogenezi tam olarak anlaşılamamış olsa da, olgunlaşmamış konak savunması ve bağırsak florası arasındaki ilişkiden kaynaklandığı düşünülmektedir. Tedavinin destekleyici müdahalelerle sınırlı olması nedeniyle araştırmalar önleyici faktörler üzerine yoğunlaşmıştır. Bu araştırma sonucunda, ünitemizde NEK gelişiminde rol oynayan risk faktörlerinin belirlenmesi, riskli bebeklerde NEK gelişimini önlemek amacıyla atılacak adımların saptanması ve NEK gelişen olgularda tedavi stratejilerinin gözden geçirilmesi mümkün olacaktır. NEK saptanan bebeklerin erken tanı ve tedavisi sağlandığında hastalığın ilerlemesi ve cerrahi tedaviye gidişin engelleneceği kanaatindeyiz. Çalışmamızda 1 Ocak 2016-1 Mart 2023 tarihleri arasında, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversite (ÇOMÜ) Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde 3. Basamakta takip ve tedavi edilen toplam 2728 hastanın dosyaları incelendi. 37 hafta altında doğan 1009 vaka mevcuttu. Bu vakaların 66 tanesinde NEK gelişmişti. Ünitemizde NEK insidansı %11,9 olarak saptandı, vakaların %6,1'inde (n=15) NEK Evre 1, %5,7'sinde (n=14) NEK Evre 2, %0,8'inde (n=2) NEK Evre 3 görülmüştü. NEK evreleri ve doğum haftasına göre ağırlık arasındaki ilişki anlamlı bulundu. Postnatal özellikleri incelendiğinde, RDS, IVH, PDA, BPD, ROP gelişmesinin, oksijen tedavisi almanın, non-invaziv ventilasyon ve mekanik ventilatörde kalma süresinin NEK'li yenidoğanlarda daha fazla olduğu saptandı. Çalışmamızın sonucunda annede koryoamniyonit varlığı, doğum sonrası canlandırma ihtiyacı duyulması, antenatal steroid uygulaması NEK riski açısından istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Necrotizing enterocolitis (NEC) is a gastrointestinal disease that causes high mortality, morbidity and long-term complications, especially in preterm infants. Although the pathogenesis of NEC is not fully understood, it is thought tobe the result from the relationship between immature host defenses and intestinal flora. Since treatment is limited to supportive interventions, research has focused on preventive factors. As a result of this study, it will be possible to determine the risk factors that play a role in the development of NEC in our unit, to determine the steps to be taken to prevent the development of NEC in risky infants and to review the treatment strategies in cases of NEC. We believe that early diagnosis and treatment of infants with NEC will prevent progression of the disease and surgical treatment. In our study, the files of a total of 2728 patients who were followed up and treated in the Neonatal Intensive Care Unit of Çanakkale Onsekiz Mart University (ÇOMÜ) Hospital, Department of Pediatrics, 3rd Step between January 1, 2016 and March 1, 2023 were reviewed. There were 1009 cases born under 37 weeks. NEC developed in 66 of these cases. The incidence of NEC in our unit was 11.9%, 6.1% (n=15) had NEC Stage 1, 5.7% (n=14) had NEC Stage 2, and 0.8% (n=2) had NEC Stage 3. The correlation between NEC stages and weight according to birth week was found to be significant. When postnatal characteristics were analyzed, the occurrences of RDS, IVH, PDA, BPD, ROP, oxygen therapy, non-invasive ventilation and duration of stay on mechanical ventilator were found to be higher in newborns with NEC. The presence of maternal chorioamnionitis, the need for postnatal resuscitation and antenatal steroid administration were found to be statistically significantly higher in terms of the risk of NEC.