Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi çocuk yoğun bakım ünitesinde ARDS gelişen hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of the patients WHO developed acute respiratory distress syndrome at Çukurova University, pediatric intensive care unit
- Tez No: 529099
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA DİNÇER YILDIZDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmada Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu gelişen hastalarda, mekanik ventilatör uygulamalarını, hastaların primer hastalıklarını, hastalığın insidansını, etyolojik nedenlerini, tanısında kullanılan oksijenizasyon kriterlerinin karşılaştırılmasını, tedavi uygulamalarını ve mortalite oranlarını değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Yoğun bakım Ünitesinde takipleri sırasında Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu gelişen 33 hasta değerlendirildi. Bulgular: Çalışmada değerlendirilen toplam 33 hastanın yaşları 4 ile 204 ay arasında ve ortalama yaş 78,88 ay idi. Hastaların 17'si kadın (% 51,5), 16'sı erkek (% 48,5) idi. Akun Solunum Sıkıntısı Sendromu gelişen hastaların 10'u hafif (% 30,3), 15'i orta (% 45,5) ve 8'i ağır (% 24,2) evre iken, 26'sı pulmoner (% 78,8), 7'si nonpulmoner (% 21,2) kaynaklı idi. Hastalığın evrelendirilmesinde kullanılan Oksijenizasyon İndeksi ve Oksijen Saturasyon İndeksi arasında korelasyon saptandı. 33 hastanın 1 (% 3)'i NİMV'de izlenirken 32 (% 97)'si invaziv mekanik ventilasyona alındı. Takipleri sırasında 3 (% 9,1) hastanın HFOV desteğine ihtiyacı olurken, toplam 4 (% 12,1) hastaya ECMO desteği uygulandı. Tedavi sırasında 4 (% 12,1) hastada pnömotoraks, 10 (% 30,3)'unda enfeksiyon gelişti ve bunların 7 (% 21,2)'si ventilator ilişkili pnömoni idi. Takip edilen 33 hastanın 1 (% 3)'i çoklu organ yetmezliği nedeniyle, 1 (% 3)'i refrakter hipoksemi nedeniyle exitus oldu. Hastaların, ortalama hastanede kalış süresi 38,1 gün, yoğun bakımda kalış süresi 25,9 gün ve entübe kaldıkları ortalama süre 17,0 gün idi.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigate the frequency of Acute Respiratory Distress Syndrome (ARDS) at Çukurova University, Pediatric Intensive Care Unit (PICU) and etiological factors, underlying primary health conditions, mechanic ventilation practice, treatment modalities and mortality rates. Additionally, we aimed to compare oxygenisation criteria used for diagnosis of the patients. Material and Methods: Thirty-tree patients suffered from ARDS in their follow-up between 1 January 2016 - 31 December 2017 at Çukurova University, Pediatric Intensive Care Unit were included to the present study. Results: Mean age at the diagnosis was 78.8 (range, 4-204) months of 33 patients included to the study. Seventeen (51.5%) patients were female and 16 (48.5%) were male. Mean hospitalization duration was 38.1 days, of which a mean of 25.9 days passed in PICU. The mean duration of ventilation from an endotracheal tube was 17 days. Mild, moderate and severe ARDS were found in 10 (30.3%), 15 (45.5%) and 8 (24.2%) of the patients respectively. The origin of ARDS was pulmonary in 26 (78.8%) and non-pulmonary in 7 (21.2%). Correlation was found between Oxygenisation Index and Oxygenisation Saturation Index which were used in disease staging. Thirty-tree (97%) patients were followed on Invasive Mechanical Ventilation (IMV) and remaining one (3%) on Non-invasive Mechanical Ventilation (NIMV). High flow oscillatory ventilation was performed to three (9.1%) patients while 4 (12.1%) undergone Extra-Corporeal Membrane Oxygenisation (ECMO). Four (12.1%) patients developed pneumothorax and 10 (30.3%) suffered from infections of which 7 (21.2%) with ventilator associated pneumonia. One (3%) patient deceased due to multi-organ dysfunction and another one (3%) from refractory hypoxemia.