Psikolojik destek sürecinde yapay zeka insan etkileşimi: Bireylerin tutumları üzerine bir inceleme
Human–artificial intelligence interaction for psychological support: An examination of individuals' attitudes
  1. Tez No: 1013877
  2. Yazar: ORKUN İLKER TORAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU KÖMÜRCÜ AKİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, damgalanma (öz ve toplumsal), yalnızlık, belirsizliğe tahammülsüzlük, psikolojik belirtiler ve demografik değişkenlerin bireylerin psikolojik destek sürecinde yapay zeka kullanım tutumlarındaki rolü incelenmiştir. Ayrıca araştırma kapsamında ele alınan psikolojik değişkenlerin bireylerin destek alma davranışlarına göre (geleneksel, yapay zeka, her ikisi, hiçbiri) farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırma, yaşları 18 ile 63 arasında değişen (Ort. = 29.74, SS = 12.19), %62,2'si kadın (n = 658) ve %37,8'i erkek (n = 400) olan toplam 1058 katılımcı ile yürütülmüştür. Veriler Psikoterapide Yapay Zeka Tutum Ölçeği, Psikolojik Yardım Aramada Kendini Damgalama Ölçeği, Psikolojik Yardım Alma Nedeniyle Sosyal Damgalanma Ölçeği, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği, UCLA Yalnızlık Ölçeği, Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği Kısa Formu kullanılarak toplanmıştır. Hiyerarşik regresyon analizi sonuçları cinsiyet, eğitim düzeyi, öz damgalama, toplumsal damgalanma ve belirsizliğe tahammülsüzlüğün psikolojik destek sürecinde yapay zeka kullanım tutumunun istatistiksel olarak anlamlı yordayıcıları olduğunu göstermiştir. Bu kapsamda erkek olmak, daha düşük eğitim düzeyine sahip olmak, daha yüksek öz damgalama, toplumsal damgalanma ve belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyine sahip olmak psikolojik destek sürecinde yapay zeka kullanmaya daha olumlu bir tutuma işaret etmektedir. Çok değişkenli varyans analizi (MANOVA) sonuçları ise katılımcıların psikolojik destek alma davranışlarına göre damgalanma, yalnızlık, psikolojik belirtiler, belirsizliğe tahammülsüzlük ve psikolojik destek sürecinde yapay zeka kullanım tutumu puanları açısından anlamlı farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Buna göre, yapay zekadan psikolojik destek alan katılımcıların öz damgalama, toplumsal damgalanma, yalnızlık düzeylerinin daha yüksek olduğu; öte yandan herhangi bir psikolojik destek almayan katılımcıların ise psikolojik belirtiler ve belirsizliğe tahammülsüzlük düzeylerinin daha düşük olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma, oldukça yeni ve sınırlı bir araştırma konusu olan psikolojik destek sürecinde yapay zeka kullanımına ilişkin alanyazına katkı sağlamakta, araştırmaya ve uygulamaya yönelik yenilikçi bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the role of stigma (self and social), loneliness, intolerance to uncertainty, psychological symptoms, and demographic variables in individuals' attitudes towards the use of artificial intelligence in the process of psychological support. Furthermore, the study examined whether these variables differed according to individuals' behaviors in seeking psychological help (traditional, AI, both, none). The study was conducted with a total of 1058 participants aged between 18 and 63 (M = 29.74, SD = 12.19), 62.2% of whom were female (n = 658) and 37.8% male (n = 400). Data were collected using the Artificial Intelligence in Psychotherapy Scale, Self-Stigma of Seeking Psychological Help Scale, Social Stigma Scale for Receiving Psychological Help, Intolerance of Uncertainty Scale, UCLA Loneliness Scale, and the Short Form of the Depression Anxiety Stress Scale. The results of the hierarchical regression analysis showed that gender, education level, self-stigma, social stigma, and intolerance to uncertainty were statistically significant predictors of attitudes towards the use of artificial intelligence for psychological support. In this context, being male, having a lower level of education, and increasing scores on self-stigma, social stigma, and intolerance to uncertainty indicate a more favorable attitude toward using artificial intelligence for psychological support. The results of the multivariate analysis of variance (MANOVA) revealed significant differences in stigma, loneliness, psychological symptoms, intolerance to uncertainty, and attitudes towards the use of artificial intelligence for psychological support, with respect to participants' psychological support seeking behavior. Accordingly, it was found that individuals who received psychological support from artificial intelligence had higher levels of self-stigma, social stigma, and loneliness; on the other hand, participants who did not receive any psychological support had lower levels of psychological symptoms and intolerance to uncertainty. This study makes a significant contribution to the literature on the use of artificial intelligence for psychological support, which is a relatively new and limited research topic, and offers a unique perspective for research and clinical implementation.