Türkiyede'deki hiperrealist eserlerde toplumsal ve kültürel temalar
Soci̇al and cultural themes i̇n hyperreali̇st art i̇n Turkey
- Tez No: 1013876
- Danışmanlar: DOÇ. CEMİLE DİDEM ÖZIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
Özet
Hiperrealizm, genellikle Fotorealizmin bir uzantısı olarak algılansa da özünde gerçekliği temsil etme biçimimizi kökten sarsan bir felsefeye dayanır. 20. yüzyılın son çeyreğinde şekillenen bu akım, nesneyi sadece kopyalamakla yetinmez; onu merceğin bile ötesinde bir netlikle yeniden kurgulayarak izleyiciye“gerçekten de öte”bir deneyim sunar. Türkiye'nin sanat ikliminde ise hiperrealizm, özellikle 2000'li yıllardan sonra yalnızca teknik bir ustalık gösterisi olmaktan çıkmış, toplumsal ve kültürel anlatıların inşa edildiği güçlü bir zemine dönüşmüştür. Sanatçılar, aşırı detaycı bir dille tuvallerine yansıttıkları imajlar üzerinden aslında Türkiye'nin modernleşme serüvenini, kimlik karmaşalarını ve gündelik hayatın saklı kalmış detaylarını tartışmaya açmaktadır. Hiperrealist tekniğin, toplumsal eleştiri ve kültürel kimlik inşasıyla nasıl birleştiğini analiz etmeyi amaçlamaktayız. Bu çalışma, Türkiye'deki hiperrealist üretimi sadece bir akım olarak değil, bir kültürel temsil alanı olarak okuması bakımından literatürdeki eksikliği gidermeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın odağını korumak ve konunun tematik bütünlüğünü bozmamak adına, çalışma 2000 yılı sonrasında aktif üretim yapan Türk ressamlarla sınırlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although often perceived as an extension of Photorealism, hyperrealism is fundamentally based on a philosophy that radically shakes the way we represent reality. This movement, which took shape in the last quarter of the 20th century, does not merely copy the object; it reconstructs it with a clarity beyond even the lens, offering the viewer an experience“beyond reality.”In Turkey's art landscape, especially after the 2000s, hyperrealism has ceased to be merely a display of technical mastery and has transformed into a powerful foundation for the construction of social and cultural narratives. Through images reflected on their canvases with an extremely detailed language, artists actually open up discussions about Turkey's modernization journey, identity crises, and hidden details of daily life. This study aims to analyze how hyperrealistic technique merges with social criticism and the construction of cultural identity. This work aims to fill a gap in the literature by reading hyperrealistic production in Turkey not only as a movement but also as a field of cultural representation. To maintain the focus of the research and avoid disrupting the thematic integrity of the subject, the study is limited to Turkish painters who have been actively producing work since the year 2000.