Üniversitelerde radyo yapılanmalarında yeni yayıncılık teknolojilerinin kullanımı: Atatürk Üniversitesi radyo üniversite örneği
The use of new broadcasting technologies in university radio structures: The case of Atatürk University radio university
- Tez No: 1013883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite radyolarında yeni yayıncılık teknolojilerinin kullanımını ve bu teknolojilerin yayın süreçleri, içerik üretimi ile dinleyici etkileşimi üzerindeki dönüştürücü etkilerini Atatürk Üniversitesi Radyo Üniversite örneği üzerinden incelemektir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki üniversite radyolarında görev yapan yayıncılar, teknik personel ve öğrenci çalışanlar oluştururken, örneklem amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenen 4 radyo çalışanı ve 6 kısmi zamanlı öğrenci olmak üzere toplam 10 katılımcıdan oluşmuştur. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış, veriler 23 Mart – 6 Nisan 2026 tarihleri arasında yüz yüze görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Görüşmeler ses kaydı alınarak yazıya aktarılmış ve veriler betimsel ve tematik analiz teknikleri kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, üniversite radyolarında dijitalleşmenin yalnızca teknik bir yenilenme olmadığını, aynı zamanda yayıncılık yapısının bütünsel olarak yeniden şekillendiğini ortaya koymaktadır. Yayın otomasyon sistemleri, internet tabanlı yayıncılık ve dijital ses işleme teknolojileri sayesinde yayın süreçleri daha hızlı, verimli ve kontrol edilebilir bir yapıya kavuşmuştur. Sosyal medya entegrasyonu ile dinleyiciyle kurulan iletişim tek yönlü bir yapıdan çıkarak etkileşimli ve ölçülebilir bir forma dönüşmüştür. Bununla birlikte dijital dönüşümün teknik bağımlılık, sürekli güncelleme ihtiyacı ve çoklu görev yükü gibi yapısal zorluklar yarattığı tespit edilmiştir. Elde edilen en temel sonuç, üniversite radyolarının geleneksel yayıncılık anlayışından uzaklaşarak, içerik üreten, dağıtan ve aynı zamanda eğitim işlevi gören hibrit medya merkezlerine dönüştüğüdür. Bu dönüşüm, üniversite radyolarını yalnızca bir iletişim aracı değil, aynı zamanda dijital medya üretiminde stratejik bir öğrenme ve uygulama alanı haline getirmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the use of new broadcasting technologies in university radio stations and their transformative effects on broadcasting processes, content production, and listener interaction, using the Atatürk University Radio University example. A qualitative research method was employed. The research population consisted of broadcasters, technical staff, and student employees working in university radio stations in Turkey, while the sample comprised 10 participants: 4 radio employees and 6 part-time students, selected using purposive sampling. A semi-structured interview form was used as the data collection tool, and data were collected through face-to-face interviews between March 23 and April 6, 2026. The interviews were audio-recorded and transcribed, and the data were analyzed using descriptive and thematic analysis techniques. Research findings reveal that digitalization in university radio stations is not merely a technical renewal, but a holistic reshaping of the broadcasting structure. Broadcast automation systems, internet-based broadcasting, and digital audio processing technologies have made broadcasting processes faster, more efficient, and more controllable. Social media integration has transformed communication with listeners from a one-way process into an interactive and measurable one. However, it has also been found that digital transformation creates structural challenges such as technical dependence, the need for constant updates, and multitasking. The most fundamental conclusion is that university radio stations are moving away from traditional broadcasting practices, transforming into hybrid media centers that produce and distribute content while also serving an educational function. This transformation makes university radio stations not only a communication tool but also a strategic learning and application area in digital media production.