Kütahya Belediyesi Mustafa Hakkı Yeşil Kütüphanesindeki cönkler (inceleme-metin)
Cönks in the Kütahya Municipality Mustafa Hakki Yeşi̇l Library (rewiew-text)
  1. Tez No: 1013884
  2. Yazar: AHMET DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ADAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Cönkler, sözlü kültür unsurlarının yazıya geçirilmesi sürecinde teşekkül etmiş; kendine özgü şekli ve muhtevası olan, yazılı kültür geleneğinin önemli fakat ihmal edilmiş formlarından birisidir. Şekil ve muhteva bakımından herhangi bir sınırlamaya tâbi olmayan cönkler, barındırdıkları zengin içerik dolayısıyla edebiyat ve halk bilimi araştırmaları açısından kıymetli kaynaklardır. Bununla birlikte cönkler, yalnızca edebî ve folklorik veriler sunmakla kalmayıp tarih, sosyoloji, dilbilim ve kültür tarihi gibi farklı disiplinler için de özgün ve çok yönlü malzemeler ihtiva etmektedir. Bu bağlamda söz konusu tez çalışmasının temel amacı, cönklerin bilimsel yöntemlerle incelenerek akademik literatüre kazandırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, Kütahya Belediyesi Mustafa Hakkı Yeşil Kütüphanesi'nde muhafaza edilen otuz cönk günümüz alfabesine aktarılmış; söz konusu metinler biçimsel ve muhteva unsurları açısından ayrıntılı bir incelemeye tâbi tutulmuştur. Çalışma, giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın amacı, kapsamı ve yöntemi ortaya konulmuş; Türkiye'de cönkler üzerine bugüne kadar yapılan akademik çalışmalar değerlendirilmiştir. Birinci bölümde cönk kavramı ve cönklerin genel özellikleri kuramsal çerçevede ele alınmış; incelemeye konu edilen cönklerin ortak ve ayırt edici nitelikleri tespit edilerek sistematik bir biçimde sıralanmıştır. İkinci bölümde metinler, nazım ve nesir ayrımı esas alınarak manzum ve mensur metinler başlıkları altında incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise araştırmaya esas teşkil eden cönk metinleri, asıllarındaki sayfa düzeni ve sıralaması korunmak suretiyle sunulmuştur. Sonuç bölümünde değerlendirmeler neticesinde elde edilen bulgular, kaynakçada ise çalışma esnasında yararlanılan eserler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cönks are one of the important but neglected forms of the written cultural tradition that were formed during the process of transferring elements of oral culture into writing and that have their own distinctive form and content. Cönks, which are not subject to any limitation in terms of form and content, are extremely valuable sources for literary and folkloric research due to the rich content they contain. At the same time, cönks not only present literary and folkloric data but also contain original and multifaceted material for different disciplines such as history, sociology, linguistics, and cultural history. In this context, the main aim of the present thesis study is to introduce cönks into the academic literature by examining them through scientific methods. For this purpose, thirty cönks preserved in the Mustafa Hakkı Yeşil Library of the Kütahya Municipality were transcribed into the modern alphabet, and these texts were subjected to a detailed examination in terms of formal and content elements. The study consists of an introduction and three main chapters. In the introduction, the aim, scope, and method of the research are set forth, and the academic studies carried out on cönks in Türkiye up to the present have been evaluated. In the first chapter, the concept of the cönk and the general characteristics of cönks are addressed within a theoretical framework, and the common and distinctive qualities of the cönks examined are identified and listed systematically. In the second chapter, the texts are examined under the headings of verse and prose texts, based on the distinction between verse and prose. In the third chapter, the cönk texts that constitute the basis of the research are presented while preserving the original page layout and order. In the conclusion section, the findings obtained as a result of the evaluations are presented, and in the bibliography, the works consulted during the course of the study are provided.