Sosyal medya platformlarındaki yapay zekâ destekli tavsiye algoritmalarının Amerikan hukuku bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of AI-powered recommendation algorithms on social media platforms within the context of U.S. law
  1. Tez No: 1013889
  2. Yazar: FATİH TOLGA SÜMERLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE AYŞEGÜL KULULAR İBRAHİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bilişim çağı olarak adlandırılan günümüz dünyasında bilginin elde edilmesinde ana kaynak web 2.0 ile birlikte sosyal medya olmuştur. Sosyal medyanın gelişmeye başladığı yıllarda bu çevrim içi platformların tasarımı ve bilgi sunum biçimleri bugüne kıyasla herkes için tutarlı olması sebebiyle daha basit ve sade iken; tavsiye algoritmalarının platformlarda kullanılmaya başlanmasıyla birlikte platformların tasarımlarında derin değişiklikler yaşanmıştır ve bilginin yayılma biçimi oldukça karmaşıklaşmıştır. Başlangıçta sosyal medya kullanıcılarına özel deneyimler yaşatmak amacıyla uygulamaya alınan tavsiye algoritmaları, zamanla dezenformasyon, siyasi seçimlerin manipüle edilmesi, terörist faaliyetler, nefret söylemi ve çocukların gelişimi gibi alanlarda ya olumsuz sonuçlara neden olmuştur ya da var olan risklerin boyutunu arttırmıştır. Yaşanan bu durum karşısında platformlarında tavsiye algoritmaları kullanan hizmet sağlayıcı olan sosyal medya şirketlerinin hukuken sorumluluğu tartışılır hale gelmiştir. Ancak yasal mevzuat uyarınca sosyal medya platformunun işletmecisi olan şirketlere tavsiye algoritmasının neden olduğu zararlar dolayısıyla hukuken sorumluluk yüklenmesi mümkün gözükmemektedir. Bu durumun sebebi olarak internetin 1990'lı yıllardan günümüze kadar yaşadığı gelişim karşısında yasaların bu değişime kayıtsız kalması veya kendini yenileyemediği için günümüzdeki ihtiyaçlara cevap verememesi gösterilebilir. Bununla birlikte yargı makamları önünde görülen davalar da göstermektedir ki sosyal medya şirketlerinin tavsiye algoritmalarıyla değişen faaliyetleri, hukuki statülerinin ve dolayısıyla hukuki sorumluluklarının yeniden gözden geçirilmesini hakkaniyet gereği zorunlu hale getirmiştir. Tez çalışması ile birlikte sosyal medya şirketlerinin yasal mevzuat karşısındaki hukuki statüsü ve faaliyetleri incelenerek tavsiye algoritması kullanımından doğan sorumlulukları yargı makamlarının kararlarıyla birlikte analiz edilmiştir. Bu analiz doğrultusunda çevrim içi platformu işleten şirketlerin algoritmik faaliyetlerden kaynaklanan zararlardan hukuken sorumlu olması gerektiği sonucuna varılmıştır. Bu sorumluluk görüşüyle beraber platformları işleten şirketlerin tavsiye algoritması kullanımı çerçevesindeki değişmesi potansiyel olarak düşünülen statülerine ve sorumluluklarına ilişkin doktrinde sunulan çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, often referred to as the Information Age, social media has become the primary source for obtaining information alongside Web 2.0. In the early years of social media, the design of these online platforms and the way information was presented were simpler and more straightforward compared to today, as they were consistent for everyone; however, with the introduction of recommendation algorithms on these platforms, their designs have undergone significant changes, and the way information spreads has become quite complex. Recommendation algorithms, initially implemented to provide users with personalized experiences, have over time either led to negative outcomes or exacerbated existing risks in areas such as misinformation, the manipulation of political elections, terrorist activities, hate speech, and children's development. In light of this situation, the legal liability of social media companies—as service providers utilizing recommendation algorithms on their platforms—has become a subject of debate. However, under current legal regulations, it does not appear possible to hold the companies operating social media platforms legally liable for damages caused by recommendation algorithms. This situation can be attributed to the fact that laws have either remained indifferent to the internet's evolution from the 1990s to the present or have failed to adapt, thereby unable to address current needs. Furthermore, cases heard in courts demonstrate that the evolving activities of social media companies driven by recommendation algorithms have made it imperative, in the interest of fairness, to re-examine their legal status and, consequently, their legal liabilities. This thesis examines the legal status and activities of social media companies in relation to existing legislation and analyzes the liabilities arising from the use of recommendation algorithms in conjunction with judicial decisions. Based on this analysis, it has been concluded that companies operating online platforms should be held legally liable for damages resulting from algorithmic activities. Along with this view on liability, the thesis presents proposed solutions offered in legal doctrine regarding the potential changes to the legal status and liabilities of companies operating platforms within the framework of recommendation algorithm usage.