Sosyal medyada yapay zekâ içerik destekli siyasal dezenformasyon yayılımı
Artificial intelligence content-supported political disinformation spread on social media
  1. Tez No: 972443
  2. Yazar: TUĞBA IŞIK ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM YAŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyasal İletişim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, yapay zekâ destekli içeriklerin sosyal medya platformları üzerinden yayılan siyasal dezenformasyona etkisini ve bu etkinin toplumsal yansımalarını incelemektedir. Araştırma, özellikle yapay zekâ teknolojilerinin dezenformasyon üretimi ve yayılımındaki rolüne, sosyal medya platformlarının bu süreçteki işlevine ve kullanıcıların bu içeriklerle etkileşimine odaklanmaktadır. Çalışmanın temel amacı, yapay zekâ destekli siyasal dezenformasyonun sosyal medya platformlarındaki yayılım dinamiklerini analiz etmek ve bu sürecin demokratik söylem üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu kapsamda araştırma, yapay zekâ üretimi içeriklerin siyasal dezenformasyon yayılımı ve toplumsal kutuplaşma üzerindeki etkisi, demografik özelliklerin yapay zekâ içeriklerini tespit edebilme yetkinliğine etkisi, yapay zekâ içeriklerine maruz kalma ile düzenleme talepleri arasındaki ilişki ve yasal düzenleme gerekliliği algısı ile beklenen sorumluluk düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Nicel araştırma yöntemlerinin kullanıldığı çalışmada, sosyal medya kullanıcılarının yapay zekâ destekli dezenformasyona yönelik algıları ve tepkileri ölçülmüştür. Araştırmanın bulguları, yapay zekâ teknolojilerinin siyasal iletişim süreçlerindeki rolünü anlamak ve dezenformasyonla mücadele stratejileri geliştirmek açısından önem taşımaktadır. Bu çalışma literatüre üç temel katkı sunmaktadır: Birincisi, yapay zekâ destekli dezenformasyonun yayılım mekanizmalarını kapsamlı bir şekilde analiz etmek; ikincisi, kullanıcıların bu içerikleri tespit etme ve değerlendirme kapasitelerini etkileyen faktörleri belirlemek; üçüncüsü ise, dezenformasyonla mücadelede devlet ve platform düzeyinde gerekli düzenlemelere ilişkin öneriler geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of AI-supported content on political disinformation spread through social media platforms and its societal implications. The research focuses particularly on the role of artificial intelligence technologies in the production and dissemination of disinformation, the function of social media platforms in this process, and users' interactions with this content. The main objective of the study is to analyze the dissemination dynamics of AI-supported political disinformation on social media platforms and to reveal the effects of this process on democratic discourse. In this context, the research examines the impact of AI-generated content on political disinformation spread and social polarization, the effect of demographic characteristics on the ability to detect AI content, the relationship between exposure to AI content and regulatory demands, and the relationship between the perception of legal regulation necessity and expected level of responsibility. Using quantitative research methods, the study measured social media users' perceptions and reactions to AI-supported disinformation. The findings of the research are significant for understanding the role of artificial intelligence technologies in political communication processes and developing strategies to combat disinformation. This study makes three fundamental contributions to the literature: First, comprehensively analyzing the dissemination mechanisms of AI-supported disinformation; second, identifying factors affecting users' capacity to detect and evaluate this content; and third, developing recommendations for necessary regulations at both state and platform levels in combating disinformation.