Yükseköğretimde akademik dürüstlük eğitimine ilişkin öğrenci ve öğretim üyelerinin görüşleri
Student and faculty perceptions of academic integrity training in higher education
  1. Tez No: 1013890
  2. Yazar: HİLAL KARAOĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FARUK LEVENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
Özet
Akademik dürüstlük, bilimsel araştırma ve eğitim süreçlerinin etik ilkelere uygun bir şekilde yürütülmesini sağlayan temel etik değerlerden biri olarak giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Akademik dürüstlük ilkeleri, bilimsel süreçlerin etik açıdan doğru bir şekilde yürütülmesine sağlam bir çerçeve sunmaktadır. Bu ilkelere uyulmadığı takdirde, bilimsel çalışmaların tam anlamıyla güvenilir ve geçerli olduğunu söylemek mümkün değildir. Akademik dürüstlük ihlalleri ise etik standartlara uygun olmayan ve bilimsel süreçlerin güvenilirliğini zedeleyen davranışlardır. Bu davranışlardan bazıları kopya, intihal, para karşılığında ödev yaptırma, sahtecilik ve yapay zekânın etik dışı kullanımıdır. Akademik dürüstlük ihlallerinin önlenmesi, bilim etiği ve özellikle de yükseköğretim faaliyetlerinin güvenilirliği açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu araştırmanın amacı, yükseköğretimde akademik dürüstlük eğitimine ilişkin öğrenci ve öğretim üyelerinin görüşlerinin incelenmesidir. Araştırmada karma yöntem desenlerinden eşzamanlı desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul'da bir devlet üniversitesinde öğrenim gören 1054 Eğitim Fakültesi lisans öğrencisi ile aynı fakültede beş yıl ve daha uzun süredir görev yapmakta olan 11 öğretim üyesi oluşturmaktadır. Nicel veriler lisans öğrencilerine uygulanan anket aracılığıyla, nitel veriler ise öğretim üyeleriyle yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla yapılan görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde betimsel istatistiklerden, nitel verilerin analizinde ise betimsel içerik analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın nicel çalışma grubunu oluşturmak için uygun örnekleme yöntemi, nitel çalışma grubunu oluşturmak için ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Nitel ve nicel bulgular akademik dürüstlüğe ilişkin bilgi, farkındalık ve tutum, akademik dürüstlük ihlalleri, akademik dürüstlük ihlallerinin nedenleri, akademik dürüstlük eğitiminin içeriği, akademik dürüstlük eğitiminin uygulanması, kurumsal düzenlemeler ve destekleyici mekanizmalar olmak üzere altı ana tema çevresinde toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, öğrencilerin çoğunluğunun akademik dürüstlüğe ilişkin bilgi sahibi olmasına karşın başta yapay zekânın etik dışı kullanımı olmak üzere çeşitli ihlallerde bulunduklarını ortaya koymaktadır. İhlal davranışlarının temelinde kolaycılık ve not kaygısı, mevcut değerlendirme formatlarının teknolojik gelişmeler karşısında yetersiz kalması ve kurumsal politika eksikliği gibi etkenlerin rol oynadığı görülmektedir. Bu bağlamda araştırma, akademik dürüstlüğün kazandırılması adına öğrencilere lisans eğitimlerinin ilk yılında akademik dürüstlük eğitimi verilmesi, akademik personelin yapay zekâ kullanımı konusunda eğitilmesi ve ölçme-değerlendirme sistemlerinin dijital çağın gereksinimlerine uygun biçimde yeniden yapılandırılması gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Academic integrity is gaining increasing importance as one of the fundamental ethical values that ensure scientific research and educational processes are conducted in accordance with ethical principles. The principles of academic integrity provide a solid framework for the ethical conduct of scientific processes. When these principles are not followed, it is not possible to claim that scientific work is fully reliable and valid. Academic integrity violations are behaviors that do not comply with ethical standards and undermine the reliability of scientific processes. Some of these behaviors include cheating, plagiarism, contract cheating, fabrication, and the unethical use of artificial intelligence. Preventing academic integrity violations is of critical importance for research ethics and, in particular, for the credibility of higher education activities. The purpose of this study is to examine the perceptions of students and faculty members regarding academic integrity training in higher education. A concurrent design, one of the mixed-methods research designs, was employed in the study. The study group consists of 1054 undergraduate students enrolled in the Faculty of Education at a state university in İstanbul and 11 faculty members who have been teaching at the same faculty for five years or longer. Quantitative data were collected through a questionnaire administered to undergraduate students, while qualitative data were gathered through interviews conducted with faculty members using a semi-structured interview form. Descriptive statistics were used in the analysis of the quantitative data, while descriptive content analysis was used in the analysis of the qualitative data. Convenience sampling was used to form the quantitative study group, while criterion sampling was used to form the qualitative study group. The qualitative and quantitative findings were organized around six main themes: knowledge, awareness, and attitudes regarding academic integrity; academic integrity violations; the causes of academic integrity violations; the content of academic integrity training; the implementation of academic integrity training; and institutional arrangements and supportive mechanisms. The findings of the study reveal that, although the majority of students possess knowledge of academic integrity, they engage in various violations, most notably the unethical use of artificial intelligence. It is observed that these violations are driven by factors such as a tendency toward convenience and grade-related anxiety, the inadequacy of current assessment formats in the face of technological developments, and the lack of institutional policy. In this regard, the study indicates that, in order to foster academic integrity, students should be provided with academic integrity training in the first year of their undergraduate education, academic staff should be trained in the use of artificial intelligence, and measurement and evaluation systems should be restructured in line with the requirements of the digital age.