Dijital çağda velayet hakkının sınırları:“Sharenting”olgusu kapsamında çocuğun mahremiyet hakkının korunması
Boundaries of parental authority in the digital era: Protecting the child's right to privacy in the context of the“Sharenting”phenomenon
  1. Tez No: 1013904
  2. Yazar: YASEMİN TUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN SAYGILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın konusu ebeveynlerin çocukların mahremiyet alanını sosyal medya paylaşımları ile ihlal etmesine ilişkin yapılan hukuki bir incelemedir. Sosyal medyanın yaygınlaşması ve insanların hayatının her anını paylaşma ihtiyacı için de hareket etmesi nedeniyle bu olgu günümüzde artış göstermiştir. Kişisel Verileri Koruma Kanunu'nda kişisel verilerin işlenmesi için belirli bir rıza yaşı öngörülmemiştir, bu durum Türk Medeni Kanunu'nda yer alan kurallara göre belirlenmektedir, buna göre de ebeveynlerin çocuk adına rıza verme yetkisi, velayet kuralları çerçevesinde vardır. Ancak Sharenting olgusunda ihlali gerçekleştiren kişi de ebeveyn olduğu için bu çelişkili bir durum yaratır. Ebeveynin velayet hakkının sınırlarının içerisine çocuğun mahremiyet alanı ile ilgili karar verme hakkının girip girmediğine ilişkin olarak kavramların kökenlerine ilişkin yapılan karşılaştırmalı inceleme ile bu soruna cevap aranmaktadır. Bu bağlamda çocuğun üstün yararı kavramının çocukla ilgili her türlü karar ve işlemde öncelikli tutulması gerekmektedir. Eşit düzeyde korunan hakların çatışması durumunda ise izlenecek yol yine çocuğun üstün hakkı olmalıdır. Bu sorunun çözümü için yapılan hukuki analiz ile hakkın hukuk sisteminde ayrı bir hak olarak tanımlanması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is a legal analysis regarding the violation of children's privacy by their parents through social media posts. This phenomenon has become increasingly prevalent today due to the widespread use of social media and the urge of individuals to share every moment of their lives. The Law on the Protection of Personal Data (KVKK) does not stipulate a specific age of consent for the processing of personal data; therefore, this matter is determined by the rules of the Turkish Civil Code. Accordingly, parents possess the authority to provide consent on behalf of the child within the framework of custody rules. However, the phenomenon of“sharenting”creates a paradox, as the parent is also the infringing party. This study seeks to address this issue through a comparative analysis of the conceptual origins regarding whether the right to make decisions concerning the child's privacy falls within the scope of parental custody. In this context, the principle of the“ best interests of the child”must be prioritized in all decisions and actions concerning the child. In the event of a conflict between equally protected rights, the superior right of the child must prevail. Through the legal analysis conducted to resolve this issue, it is emphasized that this right should be defined as a distinct right within the legal system.