Dijital çağda çocuğun mahremiyet hakkının korunması: Paylaşan anne-babalar özelinde sosyal medya ve çocuk istismarı
Protecting right to privacy of children in the digital age:Social media and child abuse by parents within the scope of sharenting
- Tez No: 835406
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Tez çalışması üç (3) ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sharenting ve bu konunun kendi içinde yarattığı çekinceler ortaya koyulmuş; ikinci bölümde sharenting ile çocuğun ihlal olunan hakları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde sharenting meselesine ilişkin hukuki gelişmeler ve unutulma hakkı; Fransa görüntü yasa taslağı, servis sağlayıcının almış olduğu önlemler değerlendirilmiştir. Çalışma sonunda çocuğun dijital ortamda mahremiyeti konusuna farkındalık getirilmesini temin etmek üzere önerilerde bulunulmuştur. İlk bölümünde, Sharenting, ifade özgürlüğü, sosyal medyanın panoptik yüzü, dijital ayak izi, sosyal medyanın pazarlama gücü ve sharenting uygulaması örnekleri incelenmiştir. İkinci bölümde, velayet, çocuğun üstün yararı; rıza prosedürü, çocuğun katılım hakkı, mahremiyetin önemi, özel hayatın gizliliği; çocuğun kişilik hakkı; çocuğun kişisel verilerinin korunması, dijital kimlik hırsızlığı, dijital çocuk kaçırma; çocuğun iyi olma hali, siber zorbalık, ölçülülük; çocuk istismarı, devletin istismar karşısındaki rolü izah edilmiştir. Üçüncü bölümde,“sharenting”eylemlerine karşı çocuğun korunmasına ilişkin mevcut hukuki düzenlemeler ve uygulamalar, güncel gelişmeler, çocuğun unutulma hakkından faydalanması; servis sağlayıcının almış olduğu önlemler konuları üzerinde durulmuştur. Sonuç kısmında, çocuğun dijital ortamda mahremiyeti konusunda yeni bir bakış ve farkındalık getirilmesi ihtiyacı üzerine evrensel gelişmeleri takip ederek yakalanacak uyumun önemi vurgulanmış,“sharenting”uygulamaları kapsamında ihtiyaç duyulan sosyal bilincin anne-babadan başlatılarak tüm toplumu kapsayan çok yönlü mücadelesi ile bu konuda nitelikli bir neticeye varılabileceği üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of three (3) chapters. In the first chapter, sharenting and the reservations created by this issue are presented; in the second chapter, the rights of the child violated by sharenting are explained. In the third part, legal developments regarding the issue of sharenting and the right to be forgotten; the draft French image law and the measures taken by the social networking sites were evaluated. In the last part, recommendations are made to ensure that awareness is brought to the issue of the child's privacy in the digital environment. In the first part, Sharenting, freedom of expression, the panopticon effect of social media, digital footprint, the marketing power of social media and examples of sharenting practices are examined. In the second part, custody, best interests of the child; consent procedure, child's right to participation, importance of privacy, right to privacy; child's right to personality; protection of child's personal data, digital identity theft, digital child abduction; childs well-being, cyberbullying, moderation; child abuse, the role of the state against child abuse are explained. In the third part, existing legal regulations and practices regarding the protection of the child against“sharenting”acts, current developments, the child's right to be forgotten and the measures taken by social network sites have been emphasized. In the conclusion, the importance of the adaptation to be achieved by following universal developments on the need to bring a new perspective and awareness on the privacy of the child in the digital environment is emphasized. Also, it is indicated that the social awareness needed within the scope of“sharenting”practices can be achieved with a qualified result on this issue with a multi-faceted struggle covering the whole society, starting from parents.