Yeni ticaret yolları projelerinin karşılaştırılması: BRI, IMEC ve Kalkınma Yolu
Comparison of new trade route projects: BRI, IMEC, and the Development Road
  1. Tez No: 1013909
  2. Yazar: AYŞE COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDENUR ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, tarihsel ticaret yollarının mirası üzerinden şekillenen küresel ticaret ağlarının evrimini incelemekte; 21. yüzyılın küresel ekonomi-politiğinde belirleyici olan Kuşak ve Yol Girişimi (BRI), Hindistan-Ortadoğu-Avrupa Ekonomik Koridoru (IMEC) ve Kalkınma Yolu Projesi'ni (KYP) karşılaştırmalı olarak analiz etmektedir. Araştırmanın temel hipotezi, yeni nesil ticaret koridorlarının salt ekonomik verimlilik ve lojistik projeler olmanın ötesinde, küresel güçlerin nüfuz alanlarını genişletmek ve rakiplerini dengelemek amacıyla kullandıkları jeopolitik hegemonya araçları olduğudur. Çalışmada tarihsel ve karşılaştırmalı analiz yöntemleri kullanılarak söz konusu projelerin güzergâh avantajları, finansman modelleri ve paydaşlık yapıları detaylandırılmıştır. Elde edilen bulgular; BRI'nin Çin merkezli ve yüksek finansmanlı ancak asimetrik bir bağımlılık yarattığını; IMEC'in çok paydaşlı bir Batı-Hindistan koalisyonuna dayandığını fakat jeopolitik risklere açık olduğunu; Kalkınma Yolu'nun ise Türkiye ve Irak öncülüğünde bölgesel sahiplenmeye dayalı, süre ve maliyet açısından en avantajlı alternatif olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, bu girişimlerin küresel rekabetin mekânsal yansımaları olduğu ve uygulanabilirliklerinin bölgesel istikrar ile siyasi iradeye bağlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the evolution of global trade networks shaped by historical continuity and comparatively analyzes the Belt and Road Initiative (BRI), the India-Middle East-Europe Economic Corridor (IMEC), and the Development Road Project (DRP), which are prominent in the reshaping political economy of the 21st century. The main hypothesis of the research is that new-generation trade corridors are not merely logistical projects seeking economic efficiency, but geopolitical hegemony tools used by global powers to expand their spheres of influence and balance their rivals. Using historical and comparative analysis methods, the study details the route advantages, financing models, and stakeholder structures of these projects. The findings reveal that the BRI creates a China-centric and high-financed but asymmetric dependency; IMEC relies on a multi-stakeholder Western-India coalition yet remains vulnerable to geopolitical risks; while the Development Road offers the most advantageous alternative in terms of time and cost, based on regional ownership led by Türkiye and Iraq. Consequently, it is determined that these initiatives are spatial reflections of global competition, and their applicability depends on regional stability and political will.