مخاطر التمويل المصرفي الإسلامي وأثرها على الربحية وآليات إدارتها: السعودية أنموذجا
İslami bankacılıktaki finansman riskleri ve bunların karlılık ve yönetim mekanizmaları üzerine etkisi: Suudi Arabistan örneği
  1. Tez No: 1013910
  2. Yazar: MOHAMED AMER MOHAMED ABUSHHEWA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MOHAMMAD HAMMAM ABDELRAHIM MELHEM MOHAMMAD HAMMAM ABDELRAHIM MELHEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İslami finansman araçlarının maruz kaldığı riskleri açıklamayı ve bunların 2009–2023 dönemi boyunca Suudi İslami bankalarının kârlılığı üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, istatistiksel analiz araçları ve ekonomik ölçüm modelleri (Panel Veri Modelleri) kullanılmış ve bu bankaların risk yönetimi mekanizmalarını açıklamak için literatür incelenmiştir. Çalışma, tanımlayıcı, analitik ve tümevarımsal yöntemleri benimsemiştir. Bulgular, incelenen bankaların performansında kayda değer bir iyileşme ve iyi düzeyde kârlılık sağladığını göstermektedir; bu durum, bankaların risk yönetimindeki etkinliğini yansıtmaktadır. İslami bankacılık finansman araçlarının maruz kaldığı risklerin kârlılık üzerindeki etkisini (varlık kârlılığı oranı ile ölçülen) değerlendirmek için riskler, özel riskler ve piyasa riskleri olarak iki ana kategoriye ayrılmıştır. Analiz sonuçları, kredi ve likidite risklerinin kârlılık üzerinde olumlu etkisi olduğunu, operasyonel risklerin ise anlamlı bir etkisinin bulunmadığını göstermiştir. Piyasa riskleri açısından ise döviz kurları ve menkul kıymet fiyatlarının olumlu, enflasyonun ise olumsuz etkisi olduğu; faiz oranları ve ekonomik büyümenin (GSYİH) kârlılık üzerinde anlamlı etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Araştırma ayrıca, bu bankaların risklerle başa çıkmada etkili mekanizmalar olarak modern araçlar ve bütünleşik politikalar kullandığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the risks faced by Islamic financing modes and to examine their impact on the profitability of Saudi Islamic banks during the period from 2009 to 2023. This is achieved through the use of statistical analysis tools and econometric measurement models, based on Panel Data models. The study also seeks to clarify the mechanisms by which these banks manage their risks through the review and analysis of relevant literature. To achieve its objectives, the study adopts both the descriptive - analytical and inductive methodologies. One of the most prominent findings of the study is the noticeable quantitative and qualitative improvement in the performance of the Saudi Islamic banks under study, in addition to achieving good profitability rates, reflecting their efficiency in risk management. To determine the impact of risks associated with Islamic banking financing modes on profitability, measured by the return on assets ratio, the risks were classified into two main categories: specific risks and market risks. The results of the quantitative econometric analysis of the specific risk model indicate that both credit risk and liquidity risk have a significant positive effect on profitability, while operational risk showed no notable impact. Regarding the market risk model, the analysis showed that exchange rates and securities prices have a significant positive effect on profitability, whereas inflation has a negative effect. The study also found no significant impact of either interest rates or economic growth (GDP) on profitability. Furthermore, the study concludes that these banks rely on a set of modern tools and integrated policies as effective mechanisms for risk management.