Hikaye anlatıcılığı çerçevesinde Gümüşhane destinasyonuna ilişkin hikayeler
Stories about the Gümüşhane destination within the framework of storytelling
- Tez No: 1013914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERAY POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, hikâye anlatıcılığı çerçevesinde Gümüşhane'ye ilişkin dağınık halde bulunan hikâyeleri derleyerek sistematik bir bütünlük içinde sunmaktır. Hikâyeler, ziyaretçilerin destinasyonla duygusal bağ kurmasını ve deneyimlerini anlamlandırmasını kolaylaştıran önemli kültürel anlatılardır. Turizmde hikâye anlatıcılığı, bir bölgenin tarihî ve kültürel mirasını aktarırken ziyaretçiye özgün bir deneyim sunmakta; destinasyonun kimliğinin kalıcı biçimde algılanmasına katkı sağlamaktadır. Çalışmada, Gümüşhane'ye ait hikâyeler, efsaneler, yerel inanışlar, tarihî olaylar ve karakterler ikincil kaynaklardan derlenmiş ve hikâyenin geçtiği bölgelere göre sınıflandırılmıştır. Elde edilen bulgular, Gümüşhane'ye ait hikâyelerin tarihî, kültürel, inançsal ve doğal unsurları bütüncül bir yapı içinde bir araya getirdiğini ve destinasyonun çok katmanlı ve özgün kimliğini yansıtan nitelikler taşıdığını ortaya koymaktadır. Bu kapsamda hem turist rehberleri hem de yerel turizm aktörleri için erişilebilir bir hikâye havuzu oluşturulmuş; kentin kültürel mirasının korunmasına ve gelecek nesillere aktarılmasına katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compile the scattered narratives related to Gümüşhane within the framework of storytelling and to present them in a systematic and coherent structure. Stories constitute significant cultural narratives that facilitate visitors' emotional connection with a destination and help them make sense of their experiences. In tourism, storytelling serves as an effective tool for conveying the historical and cultural heritage of a region, while also providing visitors with a unique experience and contributing to the lasting perception of destination identity. Within the scope of the study, stories, legends, local beliefs, historical events, and characters related to Gümüşhane were compiled from secondary sources and classified according to the geographical areas in which they take place. The findings suggest that the stories of Gümüşhane bring together historical, cultural, belief-based, and natural elements within a holistic structure and exhibit characteristics that reflect the multi-layered and distinctive identity of the destination. In this context, an accessible repository of stories has been developed for tourist guides and local tourism stakeholders, contributing to the preservation of the city's cultural heritage and its transmission to future generations.