Bir yönelim olarak öğretmenler arasında meydana gelen finansal konuşmalar: Nedenleri, sonuçları ve çözüm yolları
Financial conversations among teachers as an orientation: Causes, consequences and solutions
  1. Tez No: 1013915
  2. Yazar: MEHMET SÜRMELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM BAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Günümüzde toplumlar finansal krizler, artan enflasyon, işsizlik, insan hakları ihlalleri, çevresel felaketler, salgın hastalıklar vb. çok boyutlu sorunlarla karşı karşıyadır. Toplumsal sorunların çözümüne katkı sağlamak amacıyla başvurulan temel alanlardan biri de eğitimdir. Türkiye'de bir milyondan fazla öğretmen, belirsizliklerle dolu küresel bir ortamda, öğrencilere eleştirel düşünme becerileri kazandırarak onları bilinçli ve aktif yurttaşlar olarak topluma kazandırmak gibi hayati bir sorumluluk üstlenmektedir. Ancak öğretmenlerin yaşadıkları çeşitli ekonomik problemler ve refah düzeyleri bu görevlerini etkili, verimli ve profesyonel bir biçimde yerine getirmelerini doğrudan etkilemektedir. Bu tez çalışmasının amacı, öğretmenlerin bakış açısından öğretmenler arasındaki finansal konuşmaların nedenlerini belirlemek, sonuçlarını ortaya koymak ve çözüm yollarını sunmaktır. Bu araştırma nitel araştırma yöntemi çerçevesinde olgubilim deseni kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubu, amaçlı örnekleme yöntemi çerçevesinde maksimum çeşitlilik örnekleme tekniğiyle belirlenen Amasya ili Merzifon ilçesinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı farklı kademelerdeki eğitim kurumlarında görevli 23 öğretmenden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak, 15 maddeden oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Toplanan veriler betimsel analiz tekniği kullanılarak çözümlenmiştir. Geçerlik ve güvenirlik verilerin toplanması ve analizi aşamasında uzun süreli etkileşim, uzman incelemesi, katılımcı teyidi, ayrıntılı betimleme ve amaçlı örnekleme, tutarlılık ve teyit incelemeleri yapılarak sağlanmaya çalışılmıştır. Katılımcı öğretmenlerin finans kavramına ilişkin algıları; para yönetimi, yatırım, ekonomi ve tasarruf şeklinde bulunmuştur. Katılımcı öğretmenlere göre öğretmenler arasında gerçekleşen finansal konuşmaların nedenleri; ekonomik-maddi yetersizlikler, parayı doğru değerlendirme, geçim sıkıntısı, yüksek enflasyon ve gelir farklılıkları olarak bulunmuştur. Öğretmenlere göre öğretmenler arasında en çok konuşulan finansal konuların; yatırım araçları, ev-araba fiyatları, geçim sıkıntısı, yüksek enflasyon, kredi-kredi kartı borçları, maaş ve yüksek kiralar olarak bulunmuştur. Öğretmenlerin ekonomik sorunlarının nedenleri; düşük maaş, yanlış ekonomi politikaları, vergi yükü ve yüksek enflasyon olarak bulunmuştur. Katılımcı öğretmenlere göre öğretmen maaşlarının öğretmenlerin motivasyonlarına, mesleki itibarlarına, performanslarına ve eğitime etkilerinin olumlu etkileri; mesleki saygınlık, yüksek motivasyon, yüksek performans, nitelikli eğitim, mesleğin tercih edilmesi ile kişisel, sosyal ve mesleki gelişim olarak ve olumsuz etkileri; itibarsızlık, düşük motivasyon, düşük performans, niteliksiz eğitim ve mutsuzluk olarak bulunmuştur. Öğretmenlerin, öğretmen maaşların yeterli ve adil dağıtılıp dağıtılmadığına ilişkin görüşleri; yetersiz-adaletsiz, mesleki kıdem ve istihdam biçimi-unvan şeklinde bulunmuştur. Öğretmen maaşlarının belirlenmesinde dikkate alınması gereken kriterler; performans-başarı, enflasyon, eğitim düzeyi, mesleki kıdem, iş yoğunluğu ve bölgesel yaşam koşulları şeklinde bulunmuştur. Katılımcı öğretmenlere göre öğretmen maaşlarının yeterli düzeyde olup olmamasının sonuçlarının olumlu sonuçları; yaşam kalitesinde artış, nitelikli-kaliteli eğitim, yüksek motivasyon, verimlilik ve saygınlık şeklinde ve olumsuz sonuçları; mesleki gelişime bütçe ayıramama, düşük motivasyon, verimsizlik, ek iş yapma ihtiyacı ve mutsuzluk şeklinde bulunmuştur. Öğretmenler arasındaki ücretli-sözleşmeli-kadrolu öğretmen ayırımından kaynaklı ücret dengesizliğinin sonuçları; kutuplaşma-gruplaşma, huzursuzluk, aidiyet eksikliği, performans düşüklüğü, motivasyon düşüklüğü, değersiz-yetersiz hissetme ve niteliksiz eğitim şeklinde bulunmuştur. Katılımcı öğretmenlerin görüşlerine göre öğretmen maaşlarının ve ekonomik durumlarının iyileştirilmesine yönelik çözüm önerileri; yaşanabilir düzeyde maaş artışı, ek ders ücretlerine iyileştirme, ikramiye, kira-yol ve yemek yardımı, etkin sendikacılık, faizsiz konut kredisi ve ekonomik istikrar şeklinde bulunmuştur. Maaş artışı dışında öğretmenlerin ekonomik durumlarını iyileştirmek için yapılabilecekler; düşük faizli kredi, indirim, kira-yol ve yemek yardımı, özel ders, vergi oranlarının sabitlenmesi ve burs imkânı şeklinde bulunmuştur. Öğretmenlik mesleğini ekonomik anlamda daha cazip hale getirmek için üzerine görev düşenler; Millî Eğitim Bakanlığı, milletvekilleri-politikacılar, hükümet, sendikalar, üniversiteler ve Maliye Bakanlığı şeklinde bulunmuştur. Toplumların kalkınması, nitelikli eğitim ile mümkün olmaktadır. Nitelikli eğitim alanlarında iyi eğitim almış, ekonomik yönden refah içerisinde yaşayan ve kişisel-sosyal ve mesleki yönden kendilerini sürekli geliştiren öğretmelerin katkılarıyla mümkün olabilmektedir. Sonuç olarak öğretmen görüşlerine göre öğretmenlerin ekonomik problemlerinin çözülmesi hem motivasyonlarını hem de performanslarını artıracak ve nitelikli eğitim vermelerine imkân tanıyacaktır. Böylece itibarlarını ve mesleki saygınlıklarını artıracakları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, societies face multidimensional problems such as financial crises, increasing inflation, unemployment, human rights violations, environmental disasters, epidemics, etc. Education is one of the main areas used to contribute to the solution of social problems. In a global environment full of uncertainties, more than one million teachers in Turkey assume the vital responsibility of equipping students with critical thinking skills and making them conscious and active citizens. However, various economic problems and welfare levels of teachers directly affect their ability to fulfil these duties in an effective, efficient and professional manner. The aim of this thesis is to determine the causes of financial conversations among teachers from the perspective of teachers, to reveal the results and to offer solutions. This research was conducted using a phenomenological design within the framework of qualitative research method. The study group consists of 23 teachers working in educational institutions at different levels affiliated to the Ministry of National Education in Merzifon district of Amasya province, determined by maximum diversity sampling technique within the framework of purposeful sampling method. A semi-structured interview form consisting of 15 items was used as a data collection tool. The collected data were analysed using descriptive analysis technique. Validity and reliability were tried to be ensured through long-term interaction, expert review, participant confirmation, detailed description and purposeful sampling, consistency and confirmation examinations during the data collection and analysis phase. Participant teachers' perceptions of the concept of finance were found as money management, investment, economy and saving. According to the participant teachers, the reasons for the financial conversations between teachers were found to be economic and financial inadequacies, inappropriate use of money, financial difficulties, high inflation and income differences. According to the teachers, the most frequently discussed financial issues among teachers were found to be investment instruments, house-car prices, financial difficulties, high inflation, credit-credit card debts, salary and high rents. The reasons for teachers' economic problems were found to be low salaries, wrong economic policies, tax burden and high inflation. According to the participant teachers, the positive effects of teacher salaries on teachers' motivation, professional reputation, performance and education were found as professional prestige, high motivation, high performance, qualified education, preference for the profession, and personal, social and professional development, and the negative effects were found as discredit, low motivation, low performance, unqualified education and unhappiness. Teachers' views on whether teacher salaries are distributed adequately and fairly were found as inadequate-unfair, professional seniority and employment type-title. The criteria that should be taken into consideration in determining teacher salaries were found as performance-success, inflation, education level, professional seniority, work intensity and regional living conditions. According to the participant teachers, the positive results of the results of whether teachers' salaries are adequate or not were found as increase in the quality of life, qualified-quality education, high motivation, productivity and prestige, and the negative results were found as inability to allocate budget for professional development, low motivation, inefficiency, need for additional work and unhappiness. The results of the wage imbalance arising from the paid-contracted-permanent teacher distinction among teachers were found as polarisation-grouping, restlessness, lack of belonging, low performance, low motivation, feeling worthless-inadequate and unqualified education. According to the participant teachers, solution suggestions for improving teachers' salaries and economic conditions were found as follows: salary increase at a livable level, improvement in additional course fees, bonuses, rent-road and food allowances, effective unionisation, interest-free housing loans and economic stability. In addition to salary increase, the suggestions that can be made to improve the economic situation of teachers are as follows: low-interest loans, discounts, rent-road and food allowance, private lessons, fixing tax rates and scholarship opportunities. Those who have a duty to make the teaching profession more economically attractive are the Ministry of National Education, parliamentarians-politicians, the government, trade unions, universities and the Ministry of Finance. The development of societies is possible with qualified education. Qualified education is only possible with the contributions of teachers who are well educated in their fields, who live in economic prosperity and who continuously improve themselves in personal, social and professional aspects. As a result, according to teachers' opinions, solving the economic problems of teachers will increase both their motivation and performance and enable them to provide quality education. Thus, it is concluded that they will increase their reputation and professional prestige.