Hikaye anlatıcılığı çerçevesinde marka hikayeleri ve markalaşmadaki yeri: Bir model önerisi
Brand stories within the framework of storytelling and its role in brand building: A model proposal
  1. Tez No: 671273
  2. Yazar: AYLİN TALU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Teknolojinin ve dijital dünyanın gereksinimlerine bağlı olarak günümüz pazarında işletmeler, tüketiciye ulaşabilmek için farklı marka stratejileri geliştirmekte ve bu süreçte markalara kişilik kazandırılarak tüketici zihninde kalıcılık yaratmak ve doğru algıyı oluşturmayı hedeflemektedirler. Bu çalışmada Analitik Psikolojinin kurucusu Carl Gustav Jung tarafından geliştirilmiş edebiyattan sanata, toplum bilimlerinden eğitim bilimlerine kadar kullanılan arketip kavramının hikaye anlatıcılığı ile desteklenerek marka hikayelerinin markalaşmadaki yeri ele alınmıştır. Ayrıca çalışmada marka kurucu hikayeleri arketip kavramı ile birlikte hikaye anlatıcılığı ekseninde ele alınmış ve bu çerçevede hikaye kuramcısı Christopher Booker'ın Yedi Temel Hikaye Örgüsü: Neden Hikayeler Anlatırız temelinde incelenmiştir.Teknoloji dünyasında internete ve teknolojiye yatırım yapan marka hikayeleri J. Aaker'ın marka kişilik ölçeğine alternatif olarak Mark ve Pearson'ın Gustav Jung'un temel kuramlarına dayanarak geliştirdikleri on iki temel arketip modeline uyarlanarak ele alınmıştır. Son olarak, hikaye anlatıcılığı çerçevesinde marka oluşumuna fayda sağlayabilecek bir hikayeleştirme model önerisi ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Depending on the requirements of technology and the digital world, business operations in today's market develop different brand strategies to reach the consumer, and in this process, they aim to create permanence in the consumer mind and create the accurate perception by gaining personality to the brands. In this study, the place of brand stories in branding is discussed with the concept of archetype with storytelling support used in variety of areas ranging from literature to arts, from social sciences to educational sciences and developed by Carl Gustav Jung, the founder of Analytical Psychology. In addition, in the study, brand founding stories are handled in the axis of storytelling together with the concept of archetype and within this framework, it was examined on the basis of Christopher Booker's The Seven Basic Plots: Why We Tell Stories. Brand stories that invest and avail in the internet and technology in the technological world are discussed as an alternative to J. Aaker's brand personality scale by adapting them to twelve basic archetype models developed by Margaret Mark and Carol Pearson based on Gustav Jung's basic theories. Finally, a storytelling model proposal has been put forward that can benefit brand building within the framework of storytelling.