Konulu tefsir açısından Kur'an-ı Kerim'de maddi ve manevi güvenlik
Material and Spiritual Security in the Holy Qur'an: A Thematic Exegesis Approach
  1. Tez No: 1013917
  2. Yazar: ABDELMOEZ GORASHI MOHAMED AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ARPA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: İslami Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma,“Tefsir ve yorum”ile“Mekke'deki güvenlik ve toplum”konularını ve Kura'an'daki güvenlik ayetlerini ele almaktadır. Birinci bölümde, tefsir ve yorum arasındaki fark ele alınmış ve her ikisinin dini metinlerin anlaşılmasındaki önemi tartışılmıştır. Konu, konulu tefsir ve bunun derinlemesi ve kapsamlı bir anlayış sunmadaki önemi üzerinde durularak ele alınmıştır. İkinci bölümde Mekke'deki güvenlik ve toplum üzerindeki etkisi incelenmiş ve bu bölgedeki güvenliğin sağlanmasında rol oynayan faktörler analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde, Kuran'daki güvenlik ayetleri ele alınmış ve bu ayetlerin güvenlik kavramını destekleyen sonuçları ve delilleri sunulmuştur. Araştırma, tefsir ve yorumun ilişkisini ve toplumda güvenliğin sağlanmasının önemini derinlemesine anlamayı amaçlamaktadır ve bu konuları Kur'an'daki ayetler ve konulu tefsirler ışığında ele alırmıştır. Araştırmanın Sonuçları: Araştırmada güvenlik stratejileri ve sorunları, Batı ülkeleri ve İslam ülkeleri arasındaki güvenlik stratejilerindeki farklılıkları ve sorunları vurgulanmaktadır. Batı ülkelerinde: güvenlik stratejileri genellikle güç kavramına dayanır ve teknolojide, eğitimde ve gelişimde daha az ileri olan ülkelere bağımlı olabilir. Bu durum, kapsayıcı bir güvenlik sağlama konusunda zorluklara yol açabilir. İslam Ülkeleri'nde güvenlik stratejileri, ahlaki ve dini değerler üzerine odaklanır. Güvenlik ve istikrarı sağlamak için değerlerin ve dini prensiplerin güçlendirilmesine önem verilir. Bu farklar güvenlik stratejilerinin güç ve ahlak arasında bir denge kurmasının önemini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research addresses two main topics:“interpretation and exegesis”and“security in Mecca and society,”as well as“verses about security in the Holy Quran.”In the first chapter, it discusses the difference between interpretation and exegesis, exploring the significance of each in understanding religious texts. It highlights thematic exegesis and its importance in providing a deep and comprehensive understanding of the texts. The second chapter examines security in Mecca and its impact on society, analyzing the factors that contribute to achieving security and stability in this region. the third chapter presents verses about security in the Holy Quran, providing the outcomes and evidence that support the concept of security in the religious texts. The research aims to deepen the understanding of the relationship between interpretation and exegesis, and the importance of ensuring security in society, through the lens of Quranic verses and thematic exegesis. The research highlights the differences and challenges in security strategies between Western countries and Islamic countries: In Western countries: Security strategies often rely heavily on the concept of power, which can lead to dependence on countries less advanced in technology, education, and development. This can create challenges in achieving comprehensive security. In Islamic countries: Security strategies focus on moral and religious values. Emphasis is placed on strengthening values and religious principles to achieve security and stability. These differences highlight the importance of balancing power and ethics in building effective security strategies.