Farklı irigasyon solüsyonlarının endodontik biyofilm üzerindeki antimikrobiyal etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the antimicrobial efficacy of different irrigation solutions on endodontic biofilm
- Tez No: 1013928
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Farklı irigasyon solüsyonlarının [sodyum hipoklorit (SH), kalsiyum hipoklorit (KH), N-Asetil-sistein (NAC), KH+NAC] kök kanal sistemi içerisinde oluşturan E. faecalis biyofilmi üzerine antimikrobiyal etkinliğinin araştırılmasıdır. Yöntem: Planktonik bakterilerde minimum inhibitör (MİK) ve bakterisidal konsantrasyonlar (MBK), E. faecalis (ATCC 29212) kültürleri kullanılarak belirlenmiştir. Biyofilm modeli için bakteriler 7 gün boyunca inkübe edilmiş; ardından örneklere ilgili solüsyonlar uygulanarak kristal viyole boyama yöntemiyle biyofilm yoğunluğu değerlendirilmiştir. Çekilmiş insan üst çene santral keser dişleri, E. faecalis süspansiyonu ile kontamine edilmiştir. Yedi günlük inkübasyon sonrası örnekler 5 gruba ayrılarak sırasıyla salin (Grup 1), %2,5 SH (Grup 2), %20 NAC (Grup 3), %5.25 KH (Grup 4) ve KH+NAC (Grup 5) solüsyonları ile 10 dk. irige edilmiştir. Canlı ve ölü bakterilerin dağılımı konfokal lazer taramalı mikroskopi (KLTM) ile; biyofilm varlığı ise taramalı elektron mikroskobu (TEM) ile değerlendirilmiştir. İrrigasyon öncesi ve sonrası alınan örneklerde koloni oluşturan birim (CFU/mL) sayımları yapılmış; veriler log10 dönüşümü sonrası istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Normal dağılım göstermeyen veriler için Kruskal-Wallis testi, anlamlı farklılıklar için ise ANOVA ve Tamhane T2 post-hoc analizleri uygulanmıştır (α = 0.05). Bulgular: Planktonik E. faecalis üzerinde %2,5'lik SH ve %5,25'lik KH yüksek antibakteriyel etki göstermiştir. Tüm irigasyon gruplarında biyofilm oluşumu belirlenmiştir. KLTM incelemelerinde biyofilmin dentin tübüllerine penetre olduğu gösterilmiştir. CFU sayımına göre en fazla logaritmik azalma KH ve SH ile elde edilirken, NAC en düşük etkiyi göstermiştir. İstatistiksel analizler, NAC ile diğer deney grupları arasında anlamlı fark olduğunu, ancak KH ile SH arasında anlamlı fark bulunmadığını ortaya koymuştur. Sonuç: SH ve KH hem bakteriyel canlılık hem de biyofilm eliminasyonu açısından en etkili solüsyonlar olarak öne çıkmıştır. NAC'nin antibakteriyel etkinliği sınırlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the antimicrobial efficacy of different irrigation solutions [sodyum hypochlorite (SH), kalsiyum hypochlorite (CH), N-acetylcysteine (NAC), and KH+NAC] against E. faecalis biofilms formed within the root canal system. Method: The minimum inhibitory concentration (MIC) and minimum bactericidal concentration (MBC) against planktonic E. faecalis (ATCC 29212) were determined. For the biofilm model, bacterial suspensions were incubated for 7-day, and biofilm density was evaluated using crystal violet staining after exposure to the test solutions. Extracted maxillary central incisors were inoculated with E. faecalis and divided into 5 groups after 7-day incubation: saline (Group 1), 2.5% SH (Group 2), 20% NAC (Group 3), 5.25% CH (Group 4), and CH+NAC (Group 5). Irrigation was performed for 10 min. Confocal laser scanning microscopy (CLSM) was used to evaluate live/dead bacterial distribution, and scanning electron microscopy (SEM) was used to assess the presence of biofilm. Colony-forming unit (CFU/mL) counts were recorded before and after irrigation. Log₁₀-transformed CFU values were statistically analyzed. The Kruskal-Wallis test was used for non-normally distributed data, while one-way ANOVA and Tamhane T2 post-hoc tests were used to assess intergroup differences (α = 0.05). Results: Both SH and CH demonstrated strong antibacterial activity against planktonic E. faecalis. All test groups showed moderate biofilm formation. CLSM revealed bacterial penetration into dentinal tubules. The highest log reduction in CFU counts was achieved with CH and SH, while NAC showed the lowest effect. Statistical analysis showed significant differences between NAC and other groups, whereas no significant difference was found between CH and SH. Conclusion: SH and CH were the most effective irrigants in terms of bacterial viability and biofilm removal. NAC alone exhibited limited antimicrobial efficacy.