Farklı irrigasyon solüsyonlarının biyofilm üzerindeki antimikrobiyal etkisinin İn Vitro olarak incelenmesi
In Vitro investigation of the antimicrobial effect of different irrigation solutions on biofilm
- Tez No: 945589
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE ÇULHA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Araştırmanın amacı; oktenidin hidroklorit etken maddesine sahip solüsyonu hem tek başına hem de sodyum hipoklorit (NaOCl) ile beraber kullanıp, kök dentininde oluşturulan biyofilm üzerindeki antibakteriyel etkisinin endodontik işlemlerde rutin olarak kullanılan irrigasyon solüsyonları ile karşılaştırmak ve konfokal lazer taramalı mikroskobi (KLTM) yöntemi ile değerlendirmektir. 40 adet dentin bloğu Enterococcus faecalis, Stapylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa ve Streptococcus mutans'dan oluşan biyofilm ile inoküle edildi. 3 haftalık inkübasyon süresi sonunda test edilen antibakteriyel ajana göre 5 grup oluşturuldu: Serum fizyolojik (SF), %2 Klorheksidin (CHX), %5 NaOCl, Oktenidin ve NaOCl/Oktenidin karışımı (90:10 oranında). Biyofilm eliminasyonu Live/Dead BacLight Canlılık Kiti boyası ve KLTM ile değerlendirildi. Tüm görüntüler, ölü bakterilerin yüzdesini ölçmek için Image J yazılımı kullanılarak incelendi. Veriler Kruskal Wallis ve Dunn's testleriyle istatistiksel olarak analiz edildi ve p CHX ≥ SF şeklindeydi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to to compare the antibacterial effect of a solution containing octenidine hydrochloride as the active ingredient, both alone and in combination with sodium hypochlorite (NaOCl), on biofilm formed on root dentin with that of irrigation solutions routinely used in endodontic procedures, and to evaluate this effect using confocal laser scanning microscopy (CLSM). Forty dentin blocks were inoculated with a biofilm consisting of Enterococcus faecalis, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, and Streptococcus mutans. After a 3-week incubation period, five groups were formed according to the antibacterial agent tested: Saline solution (SS), 2% chlorhexidine (CHX), 5% NaOCl, octenidine, and a NaOCl/octenidine mixture (90:10 ratio). Biofilm elimination was evaluated using the Live/Dead BacLight Viability Kit dye and CLSM. All images were analyzed using Image J software to measure the percentage of dead bacteria. Data were statistically analyzed using the Kruskal-Wallis and Dunn's tests, with a significance level of p CHX ≥ SF.