Essays in financial econometrics: Conditional volatility, realized volatility and volatility spillovers
Finansal ekonometri üzerine denemeler: Koşullu volatilite, gerçekleşen volatilite ve volatilite yayılımları
  1. Tez No: 1013931
  2. Yazar: BURAK KORKUSUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DAVİD MCMİLLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Stırlıng
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal Ekonometri Bilim Dalı
Özet
Hisse senedi piyasasının volatilitesinin doğru bir şekilde tahmin edilmesi, politika yapıcılar, yatırımcılar ve belirli risk seviyelerini taşıyabilen piyasa katılımcıları için özellikle önemlidir. Bu tez, model uzantıları bağlamında; koşullu volatilite, gerçekleşen volatilite ve volatilite yayılımları üzerine odaklanmaktadır. Özellikle, uluslararası piyasalardan seçilen bazı piyasalardaki hisse senedi piyasası volatilitesinin davranışını, farklı modellerin doğru volatilite tahminleri sağlama yeteneğini ve karmaşık ağ teorisi perspektifinden piyasalar arasındaki ilişkilerin doğasını incelemekteyiz. Volatilite modellenmesi ve tahminine odaklanarak, bazı iyi kurulmuş koşullu volatilite modelleriyle gerçekleşen volatilite modelleri birbirleriyle karşılaştırılmış ve buna ek olarak gelecekteki gerçekleşen volatilitenin tahmin doğruluğunu artırmak için çeşitli ek parametrelerin kullanımı araştırılmaktadır. Bu bağlamda, varlıklardan emtialara, menzil tahmincilerinden gece volatilitesine, petrol fiyatından altın fiyatına, VIX'ten EPU'ya, tahvil fiyatından faiz oranına kadar geniş bir yelpazedeki ek parametreler ele alınmıştır. Ayrıca, bunlar yerel, bölgesel ve küresel olarak farklı bilgi kanalları olarak sınıflandırılmıştır. Volatilite sıçramaları açısından, uluslararası finansal piyasaların volatilite ağı oluşturmak için bir volatilite sıçrama modeli karmaşık ağ teorisi ile birleştirilmiş olup, düğüm ve bağlardan oluşmaktadır. Bu tezin literatüre temel katkıları dört tanedir. İlk olarak, otuz farklı hisse senedi endeksi ve daha güncel veriler kullanılarak gerçekleşen volatilite (HAR-RV) modelleri, koşullu volatilite (GARCHs) modellerini geride bırakmakta ve ayrıca gerçekleşen volatiliteyi pozitif ve negatif gerçekleşen yarı-varyanslara bölen (HAR-PS) modeller HAR-RV modelinin tahmin doğruluğunu artırmaktadır. İkinci olarak, Parkinson ve Garman-Klass gibi aralık tahmincileri, gelecekteki gerçekleşen volatiliteyi tahmin etmek için ek bilgi içerebilir. Üçüncü olarak, gelecekteki gerçekleşen volatilitenin tahminlerini geliştirmekte küresel bilginin rolü, yerel ve bölgesel bilginin rolünden daha önemlidir. Son olarak, kriz dönemlerindeki uluslararası finansal piyasaların birbirleriyle etkileşimleri, kriz olmayan dönemlerle karşılaştırıldığında çok daha yoğundur ve COVID-19 Kriz (2020) dönemindeki volatilite sıçramaları, Global Finansal Kriz (2008) dönemine göre daha geçişken ve yoğundur.
Özet (Çeviri)
The accurate forecast of stock market volatility is of particular importance for policy makers, investors, and market participants who have certain levels of risk which they can bear. This thesis centres around the conditional volatility, realized volatility, and volatility spillovers in the context of their model extensions. In particular, we examine the behaviour of stock market volatility in a selection of international markets, the ability of different models to provide accurate volatility forecasts, and the nature of the interrelations between markets from the perspective of complex network theory. Focussing on the modelling and forecasting of volatility we compare some well-established conditional volatility models with realized volatility models and further investigate the use of a number of additional parameters in improving the forecast accuracy of the future realized volatility. In this regard, a wide range of additional parameters, from assets to commodities, extreme range estimators to overnight volatility, oil price to gold price, VIX to EPU, bond price to interest rate, are included. Moreover, those are classified as different information channels, namely local, regional, and global. In terms of volatility spillovers, a volatility spillover model is combined with complex network theory in order to construct a volatility network of international financial markets, consisting of nodes and edges. The main contributions of this thesis are four. First, using the thirty different stock market indices and more up-to-date data the realized volatility (HAR-RV) models outperform the conditional volatility (GARCHs) models and, moreover, decomposition of realized volatility into positive and negative realized semi-variances (HAR-PS) improve the forecast accuracy of HAR-RV model. Second, extreme range estimators such as Parkinson and Garman-Klass could contain additional information for forecasting the future realized volatility. Third, the role of global information at improving the forecasts of future realized volatility is more important than that of local and regional information. Lastly, the spillover networks of international financial markets are much denser in crisis periods compared to non- crisis periods and volatility spillovers in COVID-19 Crisis (2020) period are more transitive and intense than Global Financial Crisis (2008) period.