Çok kriterli karar verme yöntemleriyle eğitim, sağlık, spor ve eğlence hizmetleri sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin finansal performans analizi
Financial performance analysis of companies operating in the education, healthcare, sports, and entertainment services sectors using multi-criteria decision-making methods
- Tez No: 1013932
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE ALGÜN DOĞU, DOÇ. DR. CEREN YAMAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, eğitim, sağlık, spor ve eğlence hizmetleri sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin finansal performansları, Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinden Entropi, ARAS, TOPSIS ve VIKOR teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sürecinde kullanılan finansal veriler, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden temin edilmiş olup araştırma kapsamında 2021, 2022, 2023 ve 2024 yıllarına ait şirket verileri değerlendirilmiştir. Çalışmanın örneklemi, 2021 yılı için 7, diğer yıllar için ise 10 şirketten oluşmaktadır. Finansal performansın ölçümünde likidite, faaliyet, finansal yapı ve kârlılık oranlarından oluşan 10 kriter esas alınmıştır. Entropi yöntemi ile kriter ağırlıkları nesnel bir biçimde belirlenmiş, ardından ARAS, TOPSIS ve VIKOR yöntemleri kullanılarak her yıl için ayrı ayrı finansal performans sıralamaları elde edilmiştir. Tüm analizler Microsoft Excel programı ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar yıllar itibarıyla karşılaştırmalı olarak analiz edilmiş ve yöntemler arası tutarlılık değerlendirilmiştir. Analiz bulguları, finansal performansı belirleyen kriterlerin yıllara göre değişkenlik gösterdiğini ortaya koymuştur. 2021 yılında likidite, 2022 yılında faaliyet etkinliği ve finansal yapı, 2023 ve 2024 yıllarında likidite ve kârlılık kriterlerinin ön plana çıktığı belirlenmiştir. Yöntemlerden elde edilen sonuçların büyük ölçüde örtüşmesi, bulguların güvenilirliğini ve tutarlılığını desteklemektedir. Yıllar itibarıyla performans liderleri incelendiğinde, 2021'de Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş., 2022'de Tapdi Oksijen Özel Sağlık ve Eğitim Hizmetleri Sanayi Ticaret A.Ş., 2023 ve 2024'te ise Fenerbahçe Futbol A.Ş.'nin öne çıktığı belirlenmiştir. Diğer taraftan, bazı işletmelerin (özellikle MLP Sağlık Hizmetleri A.Ş. ve Gate Group Teknoloji Medya ve Siber Güvenlik Hizmetleri A.Ş.) çoğu yıl düşük performans sergilediği belirlenmiştir. Bu durum söz konusu işletmelerin likidite ve finansal yapı açısından yapısal zayıflıklar taşıdığına işaret etmektedir. Sonuç olarak çalışma, finansal performansın çok boyutlu ve dönemsel olarak değişken bir yapıya sahip olduğunu göstermekte; güçlü likidite yönetimi, dengeli finansal yapı ve etkin kaynak kullanımının sürdürülebilir başarı açısından kritik olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca çalışma, çok kriterli karar verme yöntemleriyle (ÇKKV) yapılan bütüncül değerlendirmeler yoluyla literatüre katkı sunmakta olup, gelecekte daha geniş kriter setleri ve daha uzun veri dönemleriyle gerçekleştirilecek araştırmalar önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the financial performances of companies operating in the education, healthcare, sports, and entertainment services sectors were analyzed using the Entropy, ARAS, TOPSIS, and VIKOR techniques, which are among the Multi-Criteria Decision-Making (MCDM) methods. The financial data used in the analysis were obtained from the Public Disclosure Platform (KAP), and company data for the years 2021, 2022, 2023, and 2024 were evaluated within the scope of the research. The sample of the study consisted of 7 companies for 2021 and 10 companies for the remaining years. Ten criteria, comprising liquidity, activity, financial structure, and profitability ratios, were used to measure financial performance. Criterion weights were objectively determined using the Entropy method, and subsequently, financial performance rankings for each year were obtained through the ARAS, TOPSIS, and VIKOR methods. All analyses were conducted using Microsoft Excel. The results obtained were comparatively analyzed across years, and consistency among the methods was evaluated. The findings of the analysis revealed that the criteria determining financial performance varied across years. It was determined that liquidity was the most prominent criterion in 2021; activity efficiency and financial structure came to the forefront in 2022; and liquidity and profitability criteria were dominant in 2023 and 2024. The substantial overlap among the results obtained from the methods supports the reliability and consistency of the findings. When the performance leaders were examined by year, it was found that Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş. ranked highest in 2021, Tapdi Oksijen Özel Sağlık ve Eğitim Hizmetleri Sanayi Ticaret A.Ş. in 2022, and Fenerbahçe Futbol A.Ş. in both 2023 and 2024. On the other hand, some companies (particularly MLP Sağlık Hizmetleri A.Ş. and Gate Group Teknoloji Medya ve Siber Güvenlik Hizmetleri A.Ş.) exhibited low performance in most years. This situation indicates that these companies possess structural weaknesses in terms of liquidity and financial structure. In conclusion, the study demonstrates that financial performance has a multidimensional and temporally dynamic structure and reveals that strong liquidity management, a balanced financial structure, and effective resource utilization are critical for sustainable success. Furthermore, the study contributes to the literature through comprehensive evaluations conducted using Multi-Criteria Decision-Making (MCDM) methods and recommends future research employing broader sets of criteria and longer data periods.