Gerilla reklamcılık türlerinden ambient reklamın marka farkındalığı oluşturmadaki rolü
The role of ambient advertising as a type of guerrilla advertising in creating brand awareness
  1. Tez No: 1013942
  2. Yazar: ALEYNA CÖMERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖYKÜ TÜRKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Tüketicilerin artan reklam enformasyonu içerisinde markaların iletmek istediği mesajları alması ve markanın farkında olması zorlaşmıştır. Markaların, rakipleri arasında dikkati kendi reklam mesajları üzerinde toplayarak tüketicilerin farkındalıklarını arttırabilmesi için farklı yaratıcı reklam stratejileri denemeleri gerekmiştir. Bu amaç doğrultusunda yaratıcı reklam türlerinden ambient reklamın marka farkındalığı oluşturmadaki rolünü gözlemleyebilmek adına karma bir araştırma tasarımı yapılmıştır. Bu araştırma tasarısı çerçevesinde ilk önce 8 kişiden oluşan 2 ayrı odak grup çalışması yapılmış ve veriler tematik analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Odak grup sonrasında, nitel verilerin nicel olarak sınanabilmesi için 100 kişi ile anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen bulgular, ambient reklamın tüketici üzerinde sürpriz etkisi yaratması ve bu yüzden diğer reklamlara kıyasla daha fazla dikkat çekerek markanın farkında olmasına katkı sağladığını göstermiştir. Elde edilen bu içgörüler aracılığıyla markalara, tüketicilerin farkındalıklarını arttırmak için kullanabilecekleri öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In an environment of increasing advertising information, it has become more difficult for consumers to receive the messages that brands aim to convey and to become aware of brands. In order to attract attention to their advertising messages among competitors and increase consumer awareness, brands have been required to experiment with different creative advertising strategies. For this purpose, a mixed research design was conducted to observe the role of ambient advertising, one of the creative advertising formats, in creating brand awareness. Within the scope of this research design, two separate focus group studies consisting of eight participants each were conducted first, and the data were analyzed using the thematic analysis method. Following the focus group studies, a survey was conducted with 100 participants in order to quantitatively test the qualitative findings. The findings indicate that ambient advertising creates a surprise effect on consumers and, therefore, contributes to brand awareness by attracting more attention compared to other forms of advertising. Based on these insights, recommendations were presented to brands on how they can increase consumer awareness.