Syrian migrants in Turkish politics: A securitization analysis of political party discourses
Türk siyasetinde Suriyeli göçmenler: Siyasi parti söylemlerine dair güvenlikleştirme analizi
  1. Tez No: 1013954
  2. Yazar: SÜMEYYE NUR ARICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR ONUR UNUTULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (ingilizce) Bilim Dalı
Özet
2011 yılında Suriye'de başlayan iç savaş, Türkiye'ye kitlesel bir göç hareketi olarak yansımıştır. Savaşın yıllar içinde şiddetlenmesiyle Türkiye, Suriyeli göçünden en fazla etkilenen ülkelerden biri haline gelmiştir. Göç İdaresi Başkanlığı'nın resmî verilerine göre, Türkiye'de geçici koruma altındaki Suriyeli sayısı 2021 yılında 3.714.918 kişiye ulaşarak en yüksek seviyesine çıkmış, 2026 yılı itibarıyla ise 2.298.712'ye gerilemiştir. Bu büyük ölçekli nüfus hareketi, Suriyeli göçmenler meselesini hem kamuoyunda hem de siyasal alanda görünür bir tartışma konusu haline getirmiştir. Özellikle 2021'de göçmenlerin geri gönderilmesi söylemini siyasetinin merkezine yerleştiren Zafer Partisi'nin kurulması ve göç meselesinin 2023 seçimlerinde merkezi bir gündem haline gelmesi, konunun Türk siyasetindeki önemini artırmıştır. Bu çalışma, Türkiye'deki seçili siyasal partilerin Suriyeli göçmenlere yönelik söylemlerinin güvenlikleştirme teorisi çerçevesinde nasıl kurulduğunu incelemektedir. Mevcut literatürde göçün güvenlikleştirilmesi büyük ölçüde Avrupa merkezli örnekler üzerinden tartışıldığı için çalışma, Türkiye bağlamında karşılaştırmalı bir ampirik katkı sunmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda AK Parti, CHP, MHP, İYİ Parti ve Zafer Partisi'nin resmî X hesapları ile parti liderlerinin X paylaşımları analiz edilmiştir. Manuel olarak toplanan veri seti, tematik analiz yöntemiyle güvenlikleştirme, siyasallaştırma ve güvenliksizleştirme ana temaları altında kodlanmıştır. Bulgular, partilerin Suriyeli göçmenlere yönelik söylemlerinin parti konumlarına göre farklılaştığını göstermektedir. AK Parti söyleminde güvenliksizleştirme ve politika yönetimi öne çıkmakta; bu durum, partinin sürecin başından itibaren göç politikalarından sorumlu iktidar aktörü olmasıyla açıklanabilir. MHP'nin sınırlı paylaşımı ise milliyetçi tabanı ile iktidar ittifakı arasındaki ikili konumu nedeniyle daha çok güvenliksizleştirme teması altında yoğunlaşmaktadır. CHP ve İYİ Parti'de göç karşıtı söylemler görülse de bu söylemler çoğunlukla iktidar eleştirisi üzerinden siyasallaştırma çerçevesinde kalmaktadır. Zafer Partisi ise Suriyeli göçmenleri ulusal güvenlik, kamu düzeni, demografi ve ekonomi alanlarında sistematik biçimde tehdit olarak inşa etmektedir. Bu çalışma, Türkiye'de göç söyleminin tek boyutlu olmadığını; güvenlikleştirme, siyasallaştırma ve güvenliksizleştirme süreçlerinin parti pozisyonlarına göre iç içe geçtiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The civil war that started in Syria in 2011 was reflected in Türkiye as a mass migration movement. As the war intensified over the years, Türkiye became one of the countries most affected by Syrian migration. According to the official data of the Presidency of Migration Management, the number of Syrians under temporary protection in Türkiye reached its highest level in 2021 with 3,714,918 people and declined to 2,298,712 in 2026. This large-scale population movement made the issue of Syrian migrants a visible topic of debate in both the public sphere and politics. In particular, the establishment of the Zafer Party in 2021, which placed the discourse of sending migrants back at the center of its politics, and the fact that migration became a central issue in the 2023 elections increased the political importance of the issue in Türkiye. This study examines how the discourses of selected political parties on Syrian migrants in Türkiye are constructed within the framework of securitization theory. Since the existing literature on the securitization of migration has largely been discussed through Europe-centered examples, this study aims to offer a comparative empirical contribution from the Turkish context. In this regard, the official X accounts of the AK Party, CHP, MHP, İYİ Party, and Zafer Party, as well as the X posts of individual party leaders, were analyzed. The manually collected dataset was coded through thematic analysis under the main themes of securitization, politization, and desecuritization. The findings show that parties' discourses on Syrian migrants differ according to their political positions. In the AK Party discourse, desecuritization and policy management stand out, which can be explained by the party's position as the governing actor responsible for migration policies from the beginning of the process. MHP's limited number of posts mostly concentrated under the theme of desecuritization due to its dual position between its nationalist voter base and its alliance with the government. Although anti-migration discourses are observed in CHP and İYİ Party, these discourses mostly remain within the frame of politization through criticism of the government. The Zafer Party, on the other hand, systematically constructs Syrian migrants as threats in the fields of national security, public order, demography, and economy. This study shows that migration discourse in Türkiye is not one-dimensional; rather, securitization, politization, and desecuritization processes are intertwined according to party positions.