'Urban spatial planning and socio-ethnic conflicts in Syria ' -Analysis, criticisms and proposals-
- Tez No: 8171
- Danışmanlar: PROF. DR. TANSI ŞENYAPILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
< ÖZE T Suriye'de sosyo-etnik çatışmalar ve kent plan laması- Anal iz, Eliştiri ve önleriler. Bu çalışma Suriye'de sosyo-etnik çatışmaları çözmek için plancılar tarıfmdan geliştirilen kent planlama modelini tartışmak, analizini yapmak ve eleştirimek amacı ile hazırlanmıştır. Ayrıca modeli ve Suriye de yeralan sosyo- etnik çatışmalarını değerlendirmekte, ve gerek Suriye özelinde gerekse bu tür çalışmalara konu olan üçüncü dünya ülkelerine ilişkin sosyal ve mekansal planlamanın genel çizgilerini önermektedir. Giriş bölümünde Suriye 'nini fiziksel, politik ve idari sistemleri iletilmektedir. Suriye politik çerşevesi içinde sosyal grupların gelişmesi kronologik düzen içinde anlatılmakta, sosyo-etnik gruplar arası çatışmaların kaynakları, bu grupların mekansal dağılımı, kentsel biçimlenme üzerindeki etkileri tartışılmaktadır. Daha sonraki bölümlerde uygulanan planlama mekanizmesi, mekan planlama örgütleri ve getirilen çözümler ele alınmakta. Bu uygulamanın farklı kent planlama politika ve teorileri ile ilişkisi kurulmaktadır. Sonuç bölümünde sosyo-mekansal kentsel ilişkiler değerlendirilmekte, çatışma modelleri ele alınarak çatışmayı.iv-çözecek mod© lier ile yakın gelecek için genel politikalar türe t ilmektedir. Anahtar Sözcükleri. - i Suriye. -Sosyal çatışma. - Şosyo-etnik çatışma. - Mekansal planlama modelleri. - Çatışma Modelleri. - Çatışmayı önleyici Kensel Modelleri. -v-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT "URBAN SPATIAL PLANNING AND SOCIO- ETHNIC CONFLICTS IN SYRIA' - Analysis, Criticisms, and Proposals - Jamal INJEROU Master Thesis in City Planning Supervisor: Prof. Dr. Tansı Senyapilx Jan. 1990 This study attempts to present, discuss, analyze and criticize the Syrian urban planning model, which arises from the problem to which it has been designed as a solution for the Syrain socio-ethnic conflicts. In addition, it attempts to evaluate the model and the existing types of socio-thnic conflicts in Syria, and to derive general guidelines for both social and spatial planning resolutions for the third world countries (in general) and for Syria (in specific), for the coming future. First, the Syrian physical features and, political and administrative system are presented. Chronological evaluation of social groups within Syria- political perspective is discussed upon the relations of socio- ethnic groups, their distribution and effects on the urban layout. Analysis and criticisms of implemented planning mechanism and spatial planning organizations, and solutions of the present phase are scrutinized. These are related to different -ii-planning policies and theories in spatial urban planning. Finally, problems of socio- spatial urban relations are considered with reference to our evaluations. And conflict resolution methods with general guidelines are derived for the coming future. Key Words : - Syria. - Social Conflicts. - Socio-ethnic Conflicts. - Urban Planning Models. - Conflict Models. - Urban Models to end Conflict. fiD1.D5.D1 111-