“Özgürleşen Seyirci”perspektifinden insan hakları ile sanatsal ifade ve yaratıcılık özgürlüğüne bakış
An outlook on human rights and the freedom of artistic expressi̇on and creati̇vi̇ty from the perspecti̇ve of“the emanci̇pated spectator”
  1. Tez No: 1013967
  2. Yazar: DENİZ POLATTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TARHANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Ranciére'in“Özgürleşen Seyirci”ve“Duyumsanabilir Olanın Paylaşımı”kavramıyla estetik, politika, insan hakları ve sanatsal ifade özgürlüğü hak alanı arasında bağ kurulmaktadır. Estetik, sanata ilişkin bir tanımlama alanı olarak değil ortak olana ilişkin görünürlük meselesi olarak ele alınır. Çalışmanın. ilk bölümünde Ranciere'in teorik perspektifini sunacak ve diğer bölümlerle bağlamını kuracak estetik ve politika anlayışı kavramsal düzeyde anlatılmıştır. İkinci bölümde insan hakları alanı, metne dayalı normlar bütünü olarak değil estetik ve politik bir mecra olarak ele alınmıştır. Daha sonra Felaket hakikatine ve estetiğine ortak alandaki duyumsanabilirlik perspektifinden bakılarak, felaketle toplumsal yüzleşme estetik bir mesele olarak sorunsallaştırılmış. Yüzleşmenin estetik alandaki etik karşılaşmayla bağı felaket imajları ve felaket sineması üzerinden ele alınmıştır. Son olarak sanatsal ifade özgürlüğünün, estetik ve demokrasi üzerinden kurulan bu bağla yeniden düşünmenin imkanlarına dair bir bakış açısı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, a connection is established between Jacques Rancière's concepts of the“Emancipated Spectator”and the“Distribution of the Sensible”and the fields of aesthetics, politics, human rights, and the right to freedom of artistic expression. Aesthetics is approached not as a domain for defining art, but as a question of visibility in relation to the common. In the first chapter, Rancière's theoretical perspective is presented, and his understanding of aesthetics and politics—which provides the framework for the subsequent chapters—is discussed at a conceptual level. In the second chapter, the field of human rights is examined not as a body of text-based norms, but as an aesthetic and political medium. Subsequently, by viewing the truth and aesthetics of catastrophe from the perspective of sensibility in the common space, social confrontation with catastrophe is problematized as an aesthetic issue. The relationship between such confrontation and ethical encounter in the aesthetic realm is explored through catastrophe images and catastrophe cinema. Finally, a perspective is developed on the possibilities of reconsidering freedom of artistic expression through the relationship established between aesthetics and democracy.