Sâbûnî'nin“Safvetü't Tefâsîr”isimli eserinde hüküm ayetlerine yaklaşımı (Bakara Suresi örneği)
Sâbûnî's approach to legal verses in Safwat al-Tafāsīr: The example of Sūrat al-Baqara
- Tez No: 1013968
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kur'an'ın anlaşılmasına yönelik yöntemsel yaklaşımlar bağlamında Sâbûnî'nin katkılarını ele almaktadır. Sâbûnî'nin tefsir anlayışında, rivayet ve dirayet yöntemlerini birleştirme çabası dikkat çekmektedir. O'nun eserlerinde, hem klasik müfessirlerin, görüşlerinden yararlandığı hem de çağdaş problemlere çözüm sunan yorumlara yer verildiği görülmektedir. Özellikle dilsel çözümler ve ahlaki vurgular, tefsirinin özgün yönleri arasında sayılabilir. Araştırma süresince Sâbûnî'nin Safvetü't-Tefâsir'i başta olmak üzere müellifin fıkhî ahkâma tealluk eden ayetleri bir araya getirip değerlendirdiği diğer bir tefsir eseri olan Revâ'i'ül-Beyân'a da müracaat edilmiştir. Böylelikle müellifin zihin dünyasında ahkam ayetlerine yönelik-gerek zaman aralığı gerekse de telif tarzının farklılığı gibi nedenlerle oluşmuş olabilecek muhtemel değişimlerin izi sürülmüştür. Elde edilen bulgular, Sâbûnî'nin tefsir anlayışının hem akademik çevrelerde hem de toplum nezdinde kabul gören bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
This study examines the contributions of Sabuni wihitin the framework of methodologial apporoaches to the interpretation of the Qur'an. His exegenetical pesrpektive is characterized by an effort tocombine both transmitted (rivwayah) and rational (dirayah) methods. In his works, it isobserved that he benefidet from the views of classical commentators while at the same time providing interpretations that adds contemporary issues,Particularyly, his linguistic analyses and moral emphases are considered among the distinctive features of his tafsir. The research focuses mainly on Sabuni's Works Safwat al-Tefasir and Rawa'i al-Bayan, analyzing them in terms of methodology, concent, and the in terms of methodology, concent, and the use of sources The findings reveal that his exegetical approach has gained acceptance not only in academic cicles but also among broader segments of society.