Phase coexistence and melting of binary nable gas clusters by molecular dynamics simulation
İki bileşenli asal gaz yığınlarının erime ve karışmasının moleküler dinamik simülasyonu ile incelenmesi
- Tez No: 101404
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MİNE YURTSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
İKİ BİLEŞENLİ ASAL GAZ YIĞINLARININ ERİME VE KARIŞMASININ MOLEKÜLER DİNAMİK SİMULASYONU İLE İNCELENMESİ ÖZET Küçük yığınların yapılarının anlaşılmasına yönelik yöntemler arasında, klasik mekanik simulasyonlar önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışmada, gittikçe artan sayılardaki atomu içeren iki bileşenli asal gaz yığmalarının termodinamik özellikleri hesaplanacaktır. A ve B gibi iki ayrı bileşeni oluşturan atomların büyüklüklerinin ve etkileşme parametrelerinin birbirine oranları nm sistemin erimesine olan etkileri incelenecektir. Bu çalışmada araştırılacak bir diğer nokta da, yığınlarda görülen“phase coexistence”, yani bir yığının zaman içerisinde bazen katı ve bazen de sıvı gibi davrandığı durumların, iki bileşenli yapılar da ortaya çıkıp çıkmadığıdır. Parçacıklar arası etkileşmeler Lennard-Jones potansiyeli ile hesaplanacaktır. Termodinamik özellikleri etkileyebilecek faktörler: a) iki ayrı atomun büyüklerinin oranı, (R), b) A-A ve B-B etkileşmelerinin oranı, (S), c) sistemin toplam enerjisidir, (E). Herhangibir R ve S değerinde ki yığının erime noktası, Lindeman indeksinin, 8 (bağ uzunluklanndaki istatiksel oynamalar), toplam enerji veya ortalama sıcaklık ile değişim grafiklerinden bulunur: Tek bileşenli yığınlarda bu sıcaklıkların bulunmasından sonra, R ve S ile erime ve“phase coexistence”durumlarındaki değişiklikler araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
PHASE COEXISTENCE AND MELTING OF BINARY NOBLE GAS CLUSTERS BY MOLECULAR DYNAMICS SIMULATION SUMMARY Structural analysis of small clusters are exensively studied by classical simulation techniques due to their interesting thermodynamical behaviour. In this work, we study the thermodynamical properties of binary mixtures of noble gas atoms of A and B. The effects of size ratio and relative strength of interactions of components on the melting temperatures of systems will be analyzed by using constant energy molecular dynamics simulation techniques. The presence of the phase coexistence observed in homogeneous clusters will be seached for the binary mixtures. Intermolecular interactions will be defined by 6-12 Lennard- Jones potential. There are several factors which affect the thermodynamical properties: a) size ratio of the atoms of the binary mixture, (R), b) the ratio of the strength of A-A and B-B interactions, (S), c) total energy of system, (E). Depending on R and S melting point of the cluster will be calculated from the plots of Lindeman factor versus temperature or total energy. Lindeman factor, 8, is defined as the fluctuations in the bond lengths of the atoms: '-