The effects of visual artwork complexities on visitor behavior in immersive virtual galleries
Sanal galerilerde sanat eserlerinin karmaşıklık düzeylerinin ziyaretçi davranışı üzerindeki etkileri
- Tez No: 1014059
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİME DEMİRKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzecilik, İç Mimari ve Dekorasyon, Museology, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
Özet
Çalışma, sanat eserlerindeki değişen düzeylerdeki görsel karmaşık seviyelerinin etkisiyle görsel belirginliğin, sanal galeri ortamında ziyaretçilerin dikkatini ve davranışlarını nasıl etkilediğini araştırmıştır. Denekler arası deneysel tasarım kullanılarak ve toplam 136 katılımcı rastgele yöntemle iki gruba ayrılmıştır. İlk deneysel grupta (n = 68), katılımcılar basit sanat eserleri arasında görsel olarak karmaşık bir soyut sanat eserini deneyimlerken, diğer grup (n = 68) karmaşık sanat eserleri arasında basit bir soyut sanat eserini incelemiştir. Katılımcılar, başa takılan bir ekran (HMD) kullanarak sanal galeriyi keşfederken, eserlere bakma süreleri ve hareket kalıpları dahil olmak üzere izleme davranışları kaydedilmiştir. Sonuçlar, göze çarpan karmaşık sanat eserin, diğer basit sanat eserleri arasında görüntülendiğinde daha fazla dikkat çektiğini, buna karşılık basit sanat eserin, karmaşık sanat eserleri ile çevrili olduğunda daha az dikkat çektiğini göstermiştir. Ayrıca, girişe yakın, özellikle sağ duvarda yer alan sanat eserleri, karmaşıklık düzeylerine bakılmaksızın ziyaretçiler tarafından daha fazla dikkat çekmiştir. Ek olarak, göze çarpan sanat eseri, katılımcıların görsel karmaşıklık konusundaki yargılarını etkilememiştir. Ziyaretçilerin demografik özellikleri eserlere olan ilgi seviyesini etkilemiştir. Sanata olan ilginin yüksek olması, sanat eserlerinin daha uzun süre izlenmesini sağlamıştır. Araştırmanın sonuçları, küratörler için pratik çıkarımlar doğrultusunda tartışılmış; farklı karmaşıklık düzeyleri arasındaki kontrast yoluyla görsel belirginliğin stratejik olarak manipüle edilmesinin ziyaretçi dikkatini artırabileceği ve sergi tasarımını geliştirebileceği gösterilmiştir. Bu çalışma için geliştirilen sanal galeri ortamı yazılımı, gerçek bir müze deneyiminin yeniden yaratılmasını, çevresel ve deneysel parametrelerin manipülasyonunu ve ziyaretçi davranışlarının doğru bir şekilde izlenmesini mümkün kılmıştır. Böylece, küratöryel kararların ve sergi özelliklerinin ziyaretçilerin estetik deneyimlerini nasıl etkilediğini anlamak için değerli bir araç sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The study explored how visual salience, influenced by varying levels of visual complexity, affects visitors' attention and behavior in fully immersive virtual galleries. A between-subjects experimental design was used, involving a total of 136 participants who were randomly assigned to two groups. In the first condition (n = 68), participants viewed a visually complex abstract artwork among simple artworks, while the other group (n = 68) viewed a simple abstract artwork among complex artworks. Participants explored the virtual exhibitions using a head-mounted display, and their viewing behaviors, including viewing times and movement patterns, were recorded. The results indicated that the salient complex artwork attracted more attention when viewed among other predominantly simple artworks, whereas the simple salient artwork received less attention when surrounded by complex artworks. Additionally, artworks placed near the entrance, particularly on the right wall, received more attention, regardless of their complexity level. It was also found that the salient artwork did not significantly influence participants' judgments regarding visual complexity. Furthermore, visitors' demographic characteristics played a role in engagement levels, with a higher interest in art predicting longer viewing times for the artworks. The discussion highlights the practical implications for curators, suggesting that strategically manipulating visual salience through contrasting levels of complexity can enhance visitor attention and improve exhibition design. The virtual gallery environment software developed for this study successfully replicated a real museum experience, allowed for the manipulation of environmental and experimental parameters, and accurately tracked visitor behavior, making it a valuable tool for understanding how curatorial decisions and exhibit characteristics impact visitors' aesthetic experiences.