Impact of using authentic videos on foreign language vocabulary learning
Otantik video kullanımının yabancı dil kelime öğrenimine etkisi
  1. Tez No: 1014080
  2. Yazar: SEVDE ARAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ZABİTGİL GÜLSEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Kelime bilgisi bir dilin en önemli unsurlarındandır ve dil öğrencileri iyi bir kelime dağarcığıyla dilin birçok alanında daha ileri düzeye gelebilir. Ancak, çok zorlu ve çok yönlü olduğundan öğrenciler çoğu zaman kelime öğrenme sürecinde zorluk yaşamaktadır. Günümüze kadar kelime öğrenimi ve öğretiminde kullanılmış olan birçok teknik bulunmaktadır. Otantik video kullanımıyla kelime öğretimi son yıllarda daha popüler hale gelen tekniklerden biridir. Bu nedenle, bu araştırmanın amacı kelime öğretiminde otantik videoların etkililiğini incelemektir. Bu araştırma, öğrencilere kelime öğretiminde videoların geleneksel tekniklere kıyasla daha etkili olup olmadığını ve bu tekniğin öğrenciler için daha motive edici olup olmadığını bulmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemi İstanbul'da bir vakıf üniversitesinde iki farklı B1 seviyesindeki sınıfta okuyan 45 İngilizce hazırlık öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmada veri çoktan seçmeli kelime testleri ve röportajdan toplanmıştır. Kelime skorlarındaki değişimi ölçmek için hem deney hem de kontrol gruplarında ön ve son test uygulanmıştır. Öğrencilerin kelime öğretiminde otantik video kullanımı hakkındaki görüşlerini almak için ise deney grubundan 10 öğrenciyle röportaj yapılmıştır. Araştırmanın sonuçları otantik videoların kelime öğretim sürecinde geleneksel tekniklere göre daha etkili olduğunu göstermektedir. Buna ek olarak, öğrenciler otantik video kullanımını daha motive edici ve ilgi çekici bir teknik olarak görmektedir.
Özet (Çeviri)
Vocabulary is one of the most important components of a language, and with a good vocabulary reservoir, language learners can be more advanced in many areas of the language. However, learners usually have difficulty in their vocabulary learning process since it is difficult and multifaceted. There have been many different techniques used to teach and learn vocabulary. Teaching vocabulary through authentic video use has been one of these techniques which have become more popular recently. Therefore, this study aims to investigate the effectiveness of authentic videos in vocabulary teaching. This study aims to find if videos are more effective in teaching vocabulary to students compared to traditional techniques and whether this technique can be a more motivating way for learners. The study sample consisted of 45 English preparatory school students who studied at two different B1 level classes at a foundation university in Istanbul. In this study, the data is collected through multiple-choice vocabulary tests and interviews. A pre-test and post-test were applied to both control and experimental groups to measure the change in their vocabulary scores. To elicit learners' ideas about authentic video use in vocabulary teaching, interviews were done with 10 students from the experimental group. Results of the study demonstrate that authentic videos are more effective in vocabulary teaching process compared to traditional techniques. Moreover, students consider authentic video use as a more motivating and interesting technique.