Yağlık ayçiçeğinde (Helianthus annuus l.) farklı organomineral ve kimyasal gübre uygulamalarının verim ve bazı kalite özellikleri üzerine etkisi
Effects of different organomineral and chemical fertilizer applications on yield and some quality traits in oilseed sunflower (Helianthus annuus l.)
- Tez No: 1014119
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, farklı organomineral ve kimyasal gübre uygulamalarının yağlık ayçiçeğinde (Helianthus annuus L.) verim ve bazı kalite özellikleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla Konya İli Kadınhanı İlçesi'nde P63MM54 çeşidi kullanılarak 2024 yılı ayçiçeği vejetasyon döneminde sulu koşullarda yürütülmüştür. Çalışmada, farklı dozlarda (kontrol, 20, 30, 40, 50 ve 60 kg/da OMG) olacak şekilde farklı organomineral gübre formları (8.21.0+%15 OM ve 12.12.12 (23SO₃)+%10 OM) ve dekara 30 kg olacak şekilde kimyasal gübre formları (15-15-15 (15SO3) ve 20-20-0 (15SO3)) uygulanmıştır. Deneme“Tesadüf Blokları”deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Çalışmada; bitki boyu (cm), bitki başına yaprak sayısı (adet), sap çapı (mm), tabla çapı (cm), tek tabla verimi (g), tablada tohum sayısı (adet), bin tohum ağırlığı (g), hektolitre ağırlığı (g/L), tohum verimi (kg/da), ham yağ oranı (%) ve ham yağ verimi (kg/da) incelenmiştir. Araştırma sonucunda; bitki boyu 79.7-178.0 cm, bitki başına yaprak sayısı 12.7-22.0 adet, sap çapı 9-18 mm, tabla çapı 6.0-20.3 cm, tek tabla verimi 13.6-82.3 g, tablada tohum sayısı 795.7-1966.0 adet, bin tohum ağırlığı 26.3-65.3 g, hektolitre ağırlığı 171.2-425.0 g/L, tohum verimi 149.8-420.1 kg/da, yağ oranı % 31.7-51.3, yağ verimi 47.5-216.4 kg/da arasında değişiklik göstermiştir. En yüksek değerler genel olarak 60 kg/da olarak uygulanan 12.12.12 (23SO₃)+%10 OM) formundaki organomineral gübre, en düşük değerler ise gübre kullanılmayan kontrol uygulamasında tespit edilmiş, toprakların sürdürebilirliği açısından organomineral gübre kullanmanın avantajlı olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted during the 2024 sunflower growing season under irrigated conditions in Kadınhanı district of Konya province, using the P63MM54 variety, with the aim of determining the effects of different organomineral and chemical fertilizer applications on yield and certain quality characteristics in oilseed sunflower (Helianthus annuus L.). In the study, different organomineral fertilizer forms (8.21.0+%15 OM and 12-12-12+OM) were applied at different doses (control, 20, 30, 40, 50, and 60 kg/da OMG), while chemical fertilizers (15-15-15 and 20-20-0) were applied at a rate of 30 kg/da. The experiment was established according to randomized blocks design with three replications. All OMG doses were applied at sowing, and chemical fertilizers were also applied at a rate of 30 kg/da. The following parameters were evaluated in the study: plant height (cm), number of leaves per plant (number), stem diameter (mm), head diameter (cm), single head yield (g), number of seeds per head (number), thousand seed weight (g), hectoliter weight (g/L), seed yield (kg/da), crude oil content (%), and crude oil yield (kg/da). According to the results, across all treatments, plant height ranged between 79.7–178.0 cm, number of leaves per plant between 12.7–22.0, stem diameter between 9–18 mm, head diameter between 6.0–20.3 cm, single head yield between 13.6–82.3 g, number of seeds per head between 795.7–1966.0, thousand seed weight between 26.3–65.3 g, hectoliter weight between 171.2–425 g/L, seed yield between 149.8–420.1 kg/da, oil content between 31.7–51.3%, and oil yield between 47.5–216.4 kg/da. The highest values were obtained from the application of 60 kg/da OMG fertilizer (12-12-12 (23SO₃) + 10% OM), while the lowest values were observed in the control treatment without fertilizer application. Therefore, it was concluded that the use of OMG fertilizers would be advantageous in terms of soil sustainability.