Salvia limbata ekstraktlarının antioksidan etkileri ve küresel sağlık problemleriyle ilişkili enzimleri inhibe etmesi üzerine bir çalışma
A study on the antioxidant effects and inhibition of enzymes associated with global health problems of Salvia limbata extracts
  1. Tez No: 1014118
  2. Yazar: BENGÜSU HACER AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Salvia limbata bitkisinin uçucu yağı ile toprak üstü ve köklerinden elde edilen farklı ekstraktların (n-hekzan, etil asetat, etanol, etanol/su ve su) antioksidan ve enzim inhibisyon potansiyelleri incelenmiştir. Uçucu yağın kimyasal kompozisyonu GC-MS kullanılarak belirlenmiştir. Baskın bileşikler 8,13-epoksi-15,16-dinorlabd-12-en (%16,87) ve fitol (%7,84) olarak tespit edilmiştir. Antioksidan kapasiteyi belirlemek için, serbest radikal süpürme (DPPH ve ABTS), indirgeme gücü (CUPRAC ve FRAP), fosfomolibdat ve metal şelatlama testleri uygulandı. Ekstrakların ve uçucu yağın enzim inhibitör aktiviteleri, asetilkolinesteraz, bütirilkolinesteraz, amilaz, glukozidaz, tirozinaz, lipaz, elastaz ve karbonik anhidraz enzimlerine karşı test edildi. Bu tez çalışması kapsamında biyolojik potansiyeli araştırılan S. limbata'nın toprak üstü ve kök kısımlarının antioksidan ve enzim inhibisyon etkinlikleri kullanılan çözücüye ve kısma göre değişkenlik göstermiştir. Antioksidan testleri değerlendirildiğinde, toprak üstü kısmından elde edilen etanol/su, kök kısmında ise etil asetat ekstraktı en yüksek aktivitelere sahip olmuştur. Enzim inhibisyon testlerinde ise etil asetat ve etanol en yüksek aktivitelere sahip olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar S. limbata'nın hem antioksidan kapasite hem de enzim inhibisyon potansiyeli açısından dikkate değer bir biyolojik aktiviteye sahip olduğunu, doğal biyolojik aktif bileşikler açısından değerli bir kaynak olabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the antioxidant and enzyme inhibition potentials of different extracts (n-hexane, ethyl acetate, ethanol, ethanol/water, and water) obtained from the aerial parts and roots of the Salvia limbata, as well as its essential oil, were investigated. The chemical composition of the essential oil was determined using GC-MS. The major compounds were identified as 8,13-epoxy-15,16-dinorlabd-12-ene (16.87%) and phytol (7.84%). To determine antioxidant capacity, free radical scavenging (DPPH and ABTS), reducing power (CUPRAC and FRAP), phosphomolybdate, and metal chelation assays were performed. The enzyme inhibitory activities of the extracts and essential oil were tested against acetylcholinesterase, butyrylcholinesterase, amylase, glucosidase, tyrosinase, lipase, elastase, and carbonic anhydrase enzymes. The antioxidant and enzyme inhibition activities of the aerial parts and root parts of S. limbata, whose biological potential was investigated, varied depending on the solvent used and the plant parts. When antioxidant tests were evaluated, the ethanol/water extract obtained from the aerial parts and the ethyl acetate extract from the root parts exhibited the highest activities. In enzyme inhibition tests, ethyl acetate and ethanol were found to possess the highest activities. The results indicate that S. limbata possesses significant biological activity in terms of both antioxidant capacity and enzyme inhibition potential, suggesting it could be a valuable source of natural bioactive compounds.