Turgut Özal Tıp Merkezinde çalışan hemşirelerde aşırı aktif mesane görülme sıklığı ve bunun yaşam kalitesine etkisi
The frequency of overactive bladder in nurses working in Turgut Özal Medical Center and its impact on quality of life
  1. Tez No: 1014120
  2. Yazar: HİLAL KURNAZ OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN FİKRET GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Turgut Özal Tıp Merkezinde Çalışan Hemşirelerde Aşırı Aktif Mesane Görülme Sıklığı Ve Bunun Yaşam Kalitesine Etkisi Amaç: Bu çalışma, Turgut Özal Tıp Merkezi'nde görev yapan kadın hemşirelerde aşırı aktif mesane (AAM) görülme sıklığını, ilişkili sosyodemografik ve klinik faktörleri ve AAM'nin yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı tasarımla yürütülen çalışmada, 850 kişilik evrenden dahil edilme kriterlerini karşılayan 595 kadın hemşireye ulaşılmıştır. Veri toplama aracı olarak OAB-V8 Aşırı Aktif Mesane Sorgulama Formu ve King Sağlık Anketi (KSA) kullanılmıştır. Veriler Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi ve Spearman rho korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Hemşirelerin %58,8'inde (n=350) AAM saptanmıştır. Aylık gelir düzeyi ile AAM arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuş; geliri giderine göre az olan hemşirelerde AAM oranı (%66,8), geliri yüksek olanlara (%48,0) kıyasla belirgin biçimde daha yüksek bulunmuştur (p=0,007). Adet düzensizliği olan hemşirelerde AAM oranı (%70,4), düzenli adet görenlere (%55,2) kıyasla anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır (p=0,008). Yaş (r=0,150, p<0,001) ve VKİ (r=0,092, p=0,025) ile OAB-V8 puanı arasında pozitif yönlü anlamlı korelasyonlar belirlenmiştir. OAB-V8 puanı ile KSA'nın tüm alt boyutları arasında pozitif yönlü anlamlı korelasyonlar saptanmış; en güçlü ilişkiler duygu durumu (r=0,580), fiziksel kısıtlamalar (r=0,572), uyku/enerji (r=0,559), rol kısıtlamaları (r=0,540) ve sosyal kısıtlamalar (r=0,529) boyutlarında gözlenmiştir (p<0,001). Sonuç: Hemşirelerde AAM görülme sıklığı yüksek bulunmuş; düşük gelir düzeyi ve adet düzensizliğinin AAM ile anlamlı ilişkisi olduğu saptanmıştır. AAM'nin hemşirelerin fiziksel, duygusal ve sosyal yaşam kalitesini olumsuz etkilediği görülmüştür. Hemşirelerin mesane sağlığı konusunda bilinçlendirilmesi ve risk faktörlerine yönelik önleyici müdahalelerin planlanması gerekir.
Özet (Çeviri)
The Incidence Of Overactive Bladder In Nurses Working In Turgut Özal Medical Center And Its Effect On Quality Of Life Objective: This study aimed to determine the prevalence of overactive bladder (OAB) among female nurses working at Turgut Özal Medical Center, to examine associated sociodemographic and clinical factors, and to evaluate the impact of OAB on quality of life. Materials and Methods: This cross-sectional descriptive study was conducted with 595 female nurses who met the inclusion criteria out of a total population of 850. Data were collected using the Overactive Bladder Questionnaire-8 (OAB-V8) and the King's Health Questionnaire (KHQ). Data were analyzed using the Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test, and Spearman rho correlation analysis. Results: OAB was detected in 58.8% (n=350) of the nurses. Monthly income level was significantly associated with OAB; the OAB rate was markedly higher among nurses with low income (66.8%) compared to those with high income (48.0%) (p=0.007). Nurses with irregular menstrual cycles had a significantly higher OAB rate (70.4%) compared to those with regular cycles (55.2%) (p=0.008). Positive significant correlations were found between OAB-V8 scores and both age (r=0.150, p<0.001) and body mass index (BMI) (r=0.092, p=0.025). Significant positive correlations were identified between OAB-V8 scores and all subscales of the KHQ; the strongest associations were observed in the domains of emotions (r=0.580), physical limitations (r=0.572), sleep/energy (r=0.559), role limitations (r=0.540), and social limitations (r=0.529) (p<0.001). Conclusion: The prevalence of OAB among nurses was found to be high, with low income level and menstrual irregularity being significantly associated factors. OAB was found to adversely affect nurses' physical, emotional, and social quality of life. Early identification of risk factors and implementation of preventive interventions are necessary to improve bladder health among nurses.