İmplant üstü sabit protezlerde implant sayısı, çapı ve açısının stres dağılımı üzerine etkisinin 3 boyutlu sonlu elemanlar yöntemi ile incelenmesi
The evaulation of the effect of number, diameter and angle of implants on the stress distribution in implant supported fixed prosthesis via three dimensional finite element analysis
  1. Tez No: 1014123
  2. Yazar: ŞİRİN BALOĞLU TUZCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CUDİ BALKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kuron-Köprü Protezi Bilim Dalı
Özet
Tam dişsizlik durumunda implant sayısına bağlı olarak implant üstü sabit, hareketli ya da hibrit protez seçenekleri mevcuttur. Son yıllarda anatomik kısıtlamalar nedeniyle daha az implant kullanımı ve distal implantların açılı yerleştirilmesi ile de sabit protezlerin uygulanabileceği gündeme gelmiştir. İmplant sayısının az olması da distalde kanat kullanımını gerektirmektedir. İmplantlar var olan anatomik yapıya göre farklı açı ve çaplarda yerleştirebilmektedir. İmplant sayısının, çapının, yerleşim açısının ve kanat uzunluğunun değiştirilmesi sonucu ortaya çıkan gerilmeler; implantların ve protezin kullanım süresi açısından çok büyük bir öneme sahiptir. Çalışmadaki amaç; alt çene tam dişsizlikte implant üstü hibrit protez uygulamasında, farklı implant yerleşimi, sayısı ve çapı kullanıldığında, implantta, protezin metal alt yapısında, kortikal ve spongiyoz kemikte ortaya çıkan gerilmeleri üç boyutlu sonlu elemanlar analizi yöntemiyle incelemektir. Bu amaçla 5 farklı grup ve bu grupların 5 farklı alt grubu tasarlanmıştır. Gruplarda farklı implant yerleşimleri, alt gruplarda ise farklı implant çap ve uzunlukları kullanılmıştır. Kuvvet, tek taraflı olarak alt çenenin sağ yarısındaki molar dişin bukkal tüberkülüne lingual yönden dikey düzleme 30° açı ile 100 N değerinde olacak şekilde uygulanmıştır. Oluşan gerilmeler Algor Fempro (Algor Inc., ABD) programında incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda; interforaminal bölgede, implant çapı arttıkça ve implant sayısı azalmasına rağmen distal implantların sınırlar dahilinde açılandırılarak (17.5°) kanat uzunluğu kısaldıkça implantta, metal alt yapıda ve kemikte ortaya çıkan gerilmelerin azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays implant applications have become easier and prevalent with technologic improvements. Implant supported prosthesis have been prefered at edentulous mandible cases for the purpose of stability and comfort. At edentulous cases; implant supported fixed, removable or hybrid prosthesis alternatives could be performed. In recent years, less implant number application and implant tilting method should be prefered by reason of anatomic restrictions. Using less implant have been involved using cantilever. Various implant diameter and angled implants could be performed according to anatomic structure. Stress distribution by changing implant number, diameter, angle and distal cantilever length is very important for implants and prosthesis survival rates. The aim of this study was to compare and analyze, via 3-dimensional (3D) finite element analysis, stresses transmitted to tilted versus vertical implants, metal framework and periimplant bone in the edentulous mandible treated by implant supported hybrid prosthesis by changing implant number, diameter and angle. For that purpose 5 different groups and 5 different subgroups were designed. In groups different implant angulations; in subgroups different implant diameter and lenght were used. An oblique load (100N) was applied to the rigth side of mandible and buccal tubercule of molar tooth with 30° angle unilaterally. Stresses were investigated using the Algor Fempro (Algor Inc., ABD) Program. The results of this study demostrated that; using wide implants and using angulated implants, within limitations (17.5°) in spite of less implant number was used, were decreased stress values in implants, metal framework and periimplant bone at interforaminal region.