Süt dişlerinde ve immatür daimi dişlerde amputasyon tedavisinde kullanılan kalsiyum silikat simanların farklı tekniklerle uzaklaştırılma etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of different techniques for removing calcium silicate cements used in amputation treatment of primary teeth and immature permanent teeth
- Tez No: 1014153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL ÇALIŞKAN, DOÇ. DR. ELİF BİLGİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
Özet
Amaç: Süt ve immatür daimi dişlerde amputasyon tedavisinde kullanılan farklı KSBM'lerin, farklı söküm protokolleriyle uzaklaştırılması sonrasında dentin yüzeyinde oluşturdukları değişimler ve materyalin uzaklaştırılabilme etkisinin farklı ölçüm yöntemleri ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya süt dişleri ve immatür daimi dişler dahil edilmiş; dişlere standart giriş kavitesi açılarak başlangıç (T0) ölçümleri AİT ve Mikro-BT ile alınmıştır. ProRoot MTA, Biodentine ve NeoPutty kavitelere uygulanmıştır. Örnekler üç söküm protokolüne randomize edilmiştir: (1) %5,25 NaOCl + Frez, (2) %10 Glikolik Asit + Frez, (3) %10 Glikolik Asit + Ultrasonik Uç. Söküm sonrası (T1) ölçümler tekrarlanmış; AİT üç boyutlu sapma parametreleri ve Mikro-BT parametreleri hesaplanmıştır. Yüzey pürüzlülüğü değerlendirilmiştir. Bulgular: Süt dişlerinde taban bölgesinde NeoPutty grubunda Glikolik Asit + Frez kombinasyonu daha yüksek negatif sapma değer göstermiştir. Mikro-BT ile ProRoot MTA grubunda taban bölgesinde, NaOCl + Frez tekniği en yüksek rezidüel materyal miktarıyla ilişkilendirilmiştir. Daimi dişlerde Glikolik Asit + Frez kombinasyonunda Biodentine grubunda en yüksek tolerans içi değer gözlemlenmiştir. Mikro-BT ile NeoPutty grubunda taban bölgede Glikolik Asit + Ultrasonik Uç tekniği daha düşük pozitif hacim, NaOCl + Frez tekniğinde en yüksek negatif hacim değişimi sağlamıştır. Yüzey pürüzlülüğü açısından her iki diş grubunda da tüm materyal ve teknik kombinasyonlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır. Sonuç: Bu çalışma, kalsiyum silikat bazlı materyallerin giriş kavitesinden uzaklaştırılmasında tek bir protokolün tüm materyaller için yeterli olmadığını; söküm stratejisinin materyal özelliklerine göre planlanması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the changes in the dentin surface caused by the removal of different calcium silicate based materials used in amputation treatment of primary and immature permanent teeth following various removal protocols, as well as the effectiveness of material removal using different measurement methods. Methods: The study included deciduous teeth and immature permanent teeth; initial measurements were taken using IOS and micro-CT after creating a standard access cavity in the teeth. ProRoot MTA, Biodentine, and NeoPutty were applied to the cavities. The samples were randomized into three removal protocols: (1) 5.25% NaOCl + Bur, (2) 10% Glycolic Acid + Bur, (3) 10% Glycolic Acid + Ultrasonic Tip. Post-removal (T1) measurements were repeated; 3D deviation parameters from IOS and micro-CT parameters were calculated. Surface roughness was evaluated. Results: In primary teeth, the glycolic acid + bur combination produced higher negative deviation values in the NeoPutty group at the pulpal floor region. Micro-CT showed that, in the ProRoot MTA group, the NaOCl + bur protocol left the greatest amount of residual material at the pulpal floor. In permanent teeth, the highest percentage of points with in-tolerance was observed in the Biodentine group treated with glycolic acid + bur. In the NeoPutty group, glycolic acid + ultrasonic tip resulted in lower positive volume changes at the pulpal floor, whereas NaOCl + bur produced the greatest negative volume changes. No significant differences in surface roughness were found among any material–technique combinations in either tooth group. Conclusion: This study demonstrates that a single protocol is insufficient for removing calcium silicate-based materials from the access cavity; the removal strategy must be planned according to the material properties.