İnsan akciğer hücre hattında (A549) propofol, ketamin ve propofol-ketamin kombinasyonunun sitotoksik ve antioksidan etkinliğinin araştırılması
Investigation of cytotoxic and antioxidant activity of propofol, ketamine and propofol-ketamine combination in human lung cell line (A549)
- Tez No: 1014219
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Farmakoloji ve Toksikolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, akciğer kanseri hücre dizisi (A549) üzerinde hidrojen peroksit (H2O2) ile oluşturulan oksidatif strese karşı ketamin ve propofolün hem ayrı ayrı hem de kombine kullanımının sitotoksik ve antioksidan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmada, A549 hücre hattına hidrojen peroksit, propofol, ketamin ve propofol-ketamin kombinasyonunun farklı konsantrasyonları uygulanarak IC50 değerleri belirlendi. Sitotoksik etkiler, 24 saat sonunda 3-(4,5-dimetiltiazol-2-il)-2,5-difeniltetrazolyum bromür (MTT) testi kullanılarak değerlendirildi. Propofol ve ketaminin 24. saatteki inhibitör konsantrasyon 50 (IC50) değerleri belirlendikten sonra, propofol, ketamin ve propofol-ketamin kombinasyonunun antioksidan etkilerini incelemek amacıyla hücrelere üç farklı doz uygulandı. Hücreler lize edildikten sonra lizatlardaki protein düzeyleri hesaplandı ve malondialdehit (MDA), total antioksidan kapasite (TAS), süperoksit dismutaz (SOD) ve total glutatyon (tGSH) düzeyleri ölçüldü. Bulgular: Propofol, ketamin ve propofol-ketamin kombinasyonunun IC50 değerinin belirlenmesi amacıyla 2000, 1000, 750, 500, 250, 125, 75, 10 µg/mL'lik 8 doz uygulanarak MTT testi yapıldı. Test sonuçlarına göre, 24 saatlik uygulamada IC50 değerleri propofol için 310.3 µg/mL, ketamin için 306.4 µg/mL ve propofol-ketamin kombinasyonu için 299.3 µg/mL olarak belirlendi. Hidrojen peroksitin IC50 değeri ise 501 µM olarak tespit edildi. Bu veriler sonucunda, 500 µM H2O2 ile indüklenen oksidatif strese karşı 75 µg/mL, 125 µg/mL ve 250 µg/mL konsantrasyonlarında uygulanan propofol, ketamin ve propofol-ketamin kombinasyonunun, A549 akciğer kanseri hücre hattında oksidan ve antioksidan seviyeler üzerindeki etkileri incelendi. Deney sonuçlarına göre, propofol ve ketaminin A549 hücre hattında MDA düzeylerini azalttığı, TAS, tGSH, SOD seviyelerini ise artırdığı gözlemlendi. Ayrıca, propofol ve ketamin kombinasyonunun A549 hücrelerinde antioksidan etkinlik açısından sinerjistik bir etki gösterdiği tespit edildi. Sonuç: A549 hücre hattında bu maddelerin moleküler antikarsinojenik mekanizmalarının, tek başına veya kemoterapötik ajanlarla kombinasyon halinde araştırılarak, akciğer kanseri tedavisine yönelik potansiyel antioksidan ve kemoterapötik maddelerin geliştirilmesine önemli katkılar sağlayabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the cytotoxic and antioxidant effects of ketamine and propofol, individually and in combination, against hydrogen peroxide (H2O2)-induced oxidative stress in a lung cancer cell line (A549). Materials and Methods: In the present study, different H2O2, propofol, ketamine, and a propofol-ketamine combination were applied to the A549 cell line to determine their half-maximal inhibitory concentration (IC50) values. Cytotoxic effects were assessed using the 3-(4,5-dimethylthiazol-2-yl)-2,5-diphenyltetrazolium bromide (MTT) test after 24 hours. After determining the IC50 values of propofol and ketamine at 24 hours, three doses of propofol, ketamine, and the propofol-ketamine combination were applied to the cells to evaluate their antioxidant effects. Following cell lysis, protein levels in the lysates were measured, and malondialdehyde (MDA), total antioxidant (TAS), superoxide dismutase (SOD), and total glutathione (tGSH) levels were determined. Results: To determine the IC50 values of propofol, ketamine, and the propofol-ketamine combination, MTT tests were conducted using eight doses: 2000, 1000, 750, 500, 250, 125, 75, and 10 µg/mL. Based on the test results, the IC50 values after 24 hours were 310.3 µg/mL for propofol, 306.4 µg/mL for ketamine, and 299.3 µg/mL for the propofol-ketamine combination. The IC50 value of H2O2 was determined to be 501 µM. Using these values, the effects of propofol, ketamine, and the propofol-ketamine combination at concentrations of 75 µg/mL, 125 µg/mL, and 250 µg/mL on oxidative and antioxidant levels were examined in A549 lung cancer cells exposed to 500 µM H2O2-induced oxidative stress. The results indicated that both propofol and ketamine reduced MDA levels in A549 cells while increasing TAS, tGSH, and SOD levels. Additionally, the propofol and ketamine combination demonstrated a synergistic effect regarding antioxidant activity in A549 cells. Conclusion: It is anticipated that investigating the molecular anticancer mechanisms of these substances in the A549 cell line, either alone or in combination with chemotherapeutic agents, could significantly contribute to developing potential antioxidant and chemotherapeutic agents for the treatment of lung cancer.