Hemiplejik serebral palsili çocuklarda sanal gerçeklik müdahalesinin günlük yaşamda üst ekstremite işlevselliğine ve algılanan bağımsızlığa etkisi
The effect of virtual reality intervention on upper extremity functionality and perceived independence in daily life in children with hemiplegic cerebral palsy
- Tez No: 1014220
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL HURİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, geleneksel rehabilitasyona (GR) ek sanal gerçeklik (SG) müdahalesinin hemiplejik serebral palsili (HSP) çocuklarda üst ekstremite işlevselliği ve algılanan bağımsızlık üzerindeki etkisini inceleyen prospektif, çaprazlama desenli randomize kontrollü bir araştırmadır. Çalışmaya 6–12 yaş aralığında 52 çocuk ve bakım vereni dahil edilmiştir (Grup A: n=26, Grup B: n=26). Çaprazlama desen gereğince her iki grup da sırayla müdahale (GR+SG) ve kontrol (GR) koşullarında yer almıştır. Grup A 1–3., Grup B ise 4–6. haftalarda SG müdahalesini 3 hafta boyunca, haftada 5 gün, 40 dakika/seans almıştır. SG müdahalesinde ArmeoSenso sistemi kullanılmıştır. Değerlendirmeler; Çocuklarda Motor Aktivite Günlüğü (PMAG) ve Çocukların El Kullanım Deneyimi Anketi (ÇEDA) ile müdahale öncesi (T₁), 3. hafta sonu (T₂) ve 6. hafta sonunda (T₃) gerçekleştirilmiş; veriler doğrusal karma model ve havuzlanmış çaprazlama karşılaştırması ile analiz edilmiştir. SG müdahale döneminde PMAG sıklık ve kalite skorlarında kontrol dönemine kıyasla anlamlı düzeyde daha fazla artış saptanmıştır. Sıklık skoru artışı müdahalede 0,74 iken kontrolde 0,41 olarak gerçekleşmiştir (p<0,001). Kalite skoru artışı ise müdahalede 0,57, kontrolde 0,39'dur (p<0,001). Ayrıca etkilenen elin aktiviteye katılımı artarken (p=0,009), etkilenmemiş elin tek başına kullanımı azalmıştır (p=0,001). ÇEDA parametrelerinde ise gruplar/dönemler arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Sonuç olarak SG müdahalesi, HSP'li çocuklarda günlük yaşamda üst ekstremite işlevselliğini artırmada etkili ve tamamlayıcı bir yöntemdir; ancak bağımsızlık algısındaki değişim için uzun müdahale ve takip süreleri gerekebilir.
Özet (Çeviri)
This study is a prospective, crossover randomized controlled trial investigating the effects of virtual reality (VR) intervention added to conventional rehabilitation (CR) on upper extremity functioning and perceived independence in children with hemiplegic cerebral palsy (HCP). Fifty-two children aged 6–12 years and their caregivers were included (Group A: n=26, Group B: n=26). In accordance with the crossover design, both groups participated sequentially in the intervention (CR+VR) and control (CR) conditions. Group A received VR intervention during weeks 1–3, and Group B during weeks 4–6, each for 3 weeks, 5 days per week, 40 minutes per session. The ArmeoSenso system was used for VR intervention. Assessments were conducted using the Pediatric Motor Activity Log (PMAL) and the Children's Hand-use Experience Questionnaire (CHEQ) at baseline (T₁), end of week 3 (T₂), and end of week 6 (T₃); data were analyzed using linear mixed model and pooled crossover comparison. During the SG intervention period, a significantly greater increase was found in PMAG frequency and quality scores compared to the control period. The increase in frequency score was 0.74 in the intervention and 0.41 in the control (p<0,001). The increase in quality score was 0.57 in the intervention and 0.39 in the control (p<0,001). Additionally, while the activity participation of the affected hand increased (p=0.009), the unimanual use of the unaffected hand decreased (p=0.001). No significant difference was found between groups/periods in CHEQ parameters (p>0.05). In conclusion, SG intervention is an effective and complementary method for improving upper extremity functioning in daily life in children with HCP; however, longer intervention and follow-up periods may be required for changes in perceived independence.