Yaşlılarda dijital bağımlılığın uyku kalitesi ile ilişkisi
The relationship between digital addiction and sleep quality in the elderly
- Tez No: 1014223
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SERAP BATI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Günümüzde teknolojinin hızla yaygınlaşmasıyla birlikte, yaşlı bireylerde dijital bağımlılık ve bu durumun uyku kalitesi ile ilişkisi, sağlıklı yaşlanma süreci açısından dikkatle ele alınması gereken bir konu haline gelmiştir. Bu araştırmanın amacı, yaşlı bireylerde dijital bağımlılık düzeyi ile uyku kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türdeki çalışma, Temmuz-Eylül 2025 tarihleri arasında Konya'nın Selçuklu ilçesinde yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Konya ili Selçuklu ilçesinde ikamet eden 60 yaş ve üstü bireyler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklem büyüklüğü, G*Power programı aracılığıyla yapılan güç analizi sonucunda 239 olarak hesaplanmıştır. Çalışmaya katılan bireylere kartopu örnekleme yöntemi ile ulaşılmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından yüz yüze anket yöntemi ile Katılımcı Bilgi Formu, Dijital Bağımlılık Ölçeği (Dijitanaliz) ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Çalışmaya katılan yaşlı bireylerde dijital bağımlılık düzeyleri %38,1'nin çok zayıf, %45,6'sının zayıf, %12,1'nin orta düzeyde ve %4,2'sinin yüksek düzeyde bağımlılığa sahip olduğu; çok yüksek düzeyde dijital bağımlılığa sahip bireyin bulunmadığı saptanmıştır. PUKİ toplam puan ortalaması 5,88±3,23 olarak bulunmuştur. Dijital bağımlılık toplam puanı ile genel uyku kalitesi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Ancak, dijital bağımlılık arttıkça PUKİ alt boyutlarından“Alışılmış Uyku Etkinliği”puanının azaldığı,“Gündüz Uyku Bozukluğu”puanının arttığı görülmüştür. Çalışmada yaşlı bireylerde dijital bağımlılık düzeyinin genel olarak düşük düzeyde olduğu, bağımlılık eğilimi arttıkça uyku etkinliğinin azaldığı ve gündüz işlevselliğinin bozulduğu saptanmıştır. Bu doğrultuda, yaşlı bireylerde uyku hijyenini korumak adına özellikle uyku öncesi dijital cihaz kullanımının sınırlandırılmasına yönelik farkındalık eğitimlerinin düzenlenmesi ve genel sağlık durumunu iyileştirici yaşam tarzı düzenlemelerinin teşvik edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
daha sonra doldurulacaktırToday, with the rapid spread of technology, digital addiction in elderly individuals and its effects on sleep quality have become a subject that needs to be carefully addressed for a healthy aging process. The aim of this research is to examine the relationship between digital addiction levels and sleep quality in older adults. This descriptive and correlational study was conducted between July and September 2025 in the Selçuklu district of Konya. The population of the research consisted of individuals aged 60 and over residing in the Selçuklu district of Konya province. The sample size of the research was calculated as 239 through power analysis performed via the G*Power program. Participants in the study were reached using the snowball sampling method. Data were collected by the researcher through the face-to-face survey method using a Participant Information Form, the Digital Addiction Scale (Dijitanaliz), and the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). In the analysis of the obtained data, descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and Pearson correlation analysis were used. The significance level was set at p <0.05. According to the research findings, it was determined that 38.1% of the elderly individuals had very weak digital addiction, 45.6% had weak, 12.1% had moderate, and 4.2% had high levels of addiction; no individual with a very high level of digital addiction was found. The mean total PSQI score was found to be 5.88 ± 3.23, indicating poor sleep quality. No statistically significant relationship was found between the total digital addiction score and general sleep quality (p >0.05). However, it was observed that as digital addiction increased,“Habitual Sleep Efficiency”decreased and“Daytime Dysfunction”increased. In the study, it was determined that the level of digital addiction in elderly individuals is generally low, but as the tendency toward addiction increases, sleep efficiency decreases and daytime functionality deteriorates. In this regard, to protect sleep hygiene in older adults, it is recommended to organize awareness training for limiting the use of digital devices, especially before sleep, and to encourage lifestyle adjustments that improve general health status.