Closeness as Inclusion of Other in the Self and Satisfaction in Romantic Relationships: Examining the Role of Boundaries
Benliğe Ötekini Katma Olarak Yakınlık ve Romantik İlişkilerde Doyum: Sınırların Rolünün İncelenmesi
- Tez No: 1014226
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDA CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma romantik ilişki sınırlarını incelemekte ve romantik sınır tarzlarının (net, geçirgen, korungan ve kontrolcü), ilişki yakınlığı ile ilişki doyumu arasındaki bağlantıyı nasıl etkilediğini araştırmaktadır. İlişki yakınlığı, bu çalışmada“Benliğe Ötekini Katma”(Inclusion of Other in the Self; IOS) kavramsallaştırması üzerinden ele alınmıştır. Ayrıca çalışma, genel ilişkisel öz-gelişimi bu ilişkide aracı bir mekanizma olarak incelemektedir. Ölçek uyarlama çalışmasında (N = 296), Romantic Relationship Boundary Scales (RRBS) Türkçeye uyarlanmış ve geçerlik-güvenirlik analizleri gerçekleştirilmiştir. Açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri, ölçeğin özgün faktör yapısını doğrulamış; ölçeğin güçlü psikometrik özelliklere, yüksek iç tutarlılığa ve yakınsak/ayırt edici geçerliğe sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca ölçeğin, genç yetişkinler (18-26 yaş) ile daha ileri yaş grubundaki yetişkinler (27-63 yaş) arasında ölçüm değişmezliğini sağladığı bulunmuştur. Ana çalışmada (N = 342), moderasyon analizleri sınır stillerinin IOS ile ilişki doyumu arasındaki ilişkiyi anlamlı biçimde etkilediğini göstermiştir. Eşzamanlı çoklu moderasyon analizi, geçirgen sınırların en güçlü düzenleyici değişken olduğunu ortaya koymuştur; geçirgen sınır düzeyi arttıkça IOS ile ilişki doyumu arasındaki olumlu ilişki güçlenmiştir. Bu bulgu, Türk kültüründeki iç içelik normlarıyla ilişkilendirilmiştir. Ayrıca düzenlenmiş aracılık analizleri, IOS'un ilişki doyumunu genel ilişkisel öz-gelişim aracılığıyla dolaylı olarak yordadığını göstermiştir. Ancak birinci aşama düzenlenmiş aracılık etkisi desteklenmemiştir; bu durum, öz-gelişim motivasyonunun sınır stillerinden bağımsız olarak işleyen dayanıklı bir süreç olduğunu düşündürmektedir. Genel olarak çalışma, Türkçe alanyazına önemli bir ölçme aracı kazandırmakta ve romantik ilişkilerde sınırların kültürel bağlamla birlikte önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study explores the construct of romantic relationship boundaries and investigates how romantic boundary styles (clear, porous, protective, and controlling) influence the link between relationship closeness, conceptualized as the Inclusion of Other in the Self (IOS), and relationship satisfaction. Furthermore, the study examines overall relational self-improvement as an underlying mediator. In the scale adaptation study (N = 296), the Romantic Relationship Boundary Scales (RRBS) were adapted and validated into Turkish. Exploratory and confirmatory factor analyses confirmed the original factor structures with robust psychometric properties, internal consistency, and convergent/discriminant validity. Additionally, the scale demonstrated measurement invariance across younger (18-26) and older (27-63) adults. In the main study (N = 342), separate moderation analyses revealed that boundary styles significantly influenced the link between IOS and satisfaction. Notably, a complementary simultaneous multiple moderation analysis showed that porous boundaries emerged as the most robust moderator; higher porous boundaries strengthened the positive association between IOS and satisfaction, reflecting culturally embedded scripts of relational investment within the Turkish context. Finally, moderated mediation analyses supported a robust partial mediation mechanism: higher IOS predicted greater relationship satisfaction indirectly via increased overall relational self-improvement across almost all models. However, first-stage moderated mediation was not supported, indicating that the drive for self- improvement remains a resilient relational process that transcends boundary styles. Overall, this study introduces a valuable assessment tool to the Turkish literature and highlights the crucial role that boundaries and cultural contexts play in romantic relationship functioning.