Düşük mertebeli modellerle bilgisayar destekli kontrol sistemi tasarımı
Computer aided control system design via low order models
  1. Tez No: 6039
  2. Yazar: MUZAFFER AKMAZ AKPİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR HONDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, Chen ve Shieh'in geliştirdiği ikinci mertebe model lerden yararlanan ve bilgisayar destekli cebirsel bir yaklaşımı içe ren, kapalı çevrimli kontrol sistemi tasarım yöntemi incelenmiş ve yöntemin uygulanmasıyla üretilen sonuçlar Bode yöntemiyle elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. İncelenen tasarım yöntemi Chen ve Shieh'in daha önce geliştirdiği model sadeleştirme tekniğinden de ya rarlanmaktadır. Yöntemin uygulanışının açıklandığı örnekler, ayrıntı lı olarak incelendiği gibi, bu örneklerdeki tasarım problemleri Bode yöntemiyle de çözülmüştür. Ayrıca, literatürden seçilen birkaç Bode yöntemi ile tasarım örneği Chen ve Shieh yöntemi ile tekrar tasarla narak her iki yöntemle elde edilen sonuçlar da karşılaştırılmıştır. Chen ve Shieh yönteminin başarısının model sadeleştirme tekniğinin etkinliğine ve yöntemin uygulanışında seçilen tasarım şartlarına bağ lı olduğu görüldüğü için, yöntem değişik tasarım şartları için de uy gulanmıştır. Elde edilen sonuçlar Chen yönteminin sadeleştirme tekni ğini sistem tasarımına oldukça başarılı olarak uygulandığı, ancak Bode yöntemi kadar iyi sonuç vermediğini göstermiştir. Bunun başlıca nedeni, yöntemin uygulanmasında kullanılan ikinci mertebeden modelle rin asıl sistem modellerini pekçok uygulamada yeterli yakınlıkla tem sil edememesinden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the algebraic method developed by Chen and Shieh for the design of closed loop control systems, is investigated. The design method makes use of the technique for the simplification of linear system models also developed by the same authors, as well as being suitable for computer usage. The design examples originally solved in explaining the usage of the method, has been solved also by the graphical Bode design method, and the results of these, two approaches are compared. Furthermore, some design examples on the application of the Bode method selected from well known literature have been redesigned according to the investigated method and the results are also compared. As it is observed that the success of the investigated method depends on the initial design specifications as well as the effectiveness of the model simplification technique, the methods effectiweness for a modified set of design specifications is also investigated. The overall results inticate that the method applies the simplification technique to system design quite successfully although the results it produces are not as goad as those obtained via the Bode method. This originates from the fact that, in many cases, the second order models employed in the application of the method can not approximate the higher order systems with sufficient closeness.