MATEMATİK ÖĞRETMENLERİNİN MESLEKİ SABIR VE TÜKENMİŞLİK DÜZEYLERİ ARASINDAKİ İLİŞKİNİN İNCELENMESİ
AN INVESTIGATION OF THE RELATIONSHIP BETWEEN PROFESSIONAL PATIENCE AND BURNOUT LEVELS OF MATHEMATICS TEACHERS
  1. Tez No: 1014227
  2. Yazar: SEVİM ESRA ÇAKIRCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BERNA BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu tezin amacı, matematik öğretmenlerinin mesleki sabır ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi eğitim-öğretim yılının başı (ön test) ve sonu (son test) olmak üzere boylamsal bir yaklaşımla incelemek; ayrıca sabrın ve çeşitli demografik değişkenlerin tükenmişliği yordama gücünü belirlemektir. Araştırma verileri, ön test ve son test eşleştirilmiş ölçümleri üzerinden Wilcoxon işaretli sıralar testi, eşleştirilmiş t-testi, Spearman korelasyonu ve çoklu doğrusal regresyon analizleri kullanılarak çözümlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, eğitim-öğretim süreci ilerledikçe matematik öğretmenlerinin sabır düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş yaşanırken, tükenmişlik düzeylerinde belirgin bir artış meydana gelmiştir. Her iki ölçüm döneminde de sabır ile tükenmişlik arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki saptanmıştır. Regresyon analizleri sonucunda yaş, cinsiyet ve mesleki kıdem gibi demografik değişkenlerin tükenmişlik üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamıştır. Tezin en dikkat çekici boylamsal bulgularından biri olarak; eğitim-öğretim yılının başında sabrın tükenmişliğe karşı oldukça güçlü bir koruyucu bariyer işlevi gördüğü, ancak bu etkinin yıl sonuna doğru zayıfladığı tespit edilmiştir. Buna paralel olarak, sene başında etkisiz olan okul düzeyi değişkeninin, sürecin sonunda tükenmişliği belirleyen önemli bir çevresel yordayıcı hâline geldiği görülmüştür. Sonuç olarak, matematik öğretmenlerinin bireysel mesleki sabrı başlangıçta tükenmişliğe karşı güçlü bir kalkan oluştursa da zamanla bu gücün aşındığı ve görev yapılan okul kademesi gibi çevresel faktörlerin öğretmenler üzerinde doğrudan yıpratıcı bir etki yaratmaya başladığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to longitudinally examine the relationship and changes over time in mathematics teachers' patience and burnout levels between the beginning (pre-test) and the end of the academic year (post-test), and to determine the predictive power of patience and various demographic variables on burnout. The research data were analyzed using the Wilcoxon Signed-Rank Test, Paired Samples t-Test, Spearman Correlation, and Multiple Linear Regression analyses based on pre-test and post-test paired measurements. According to the findings, a statistically significant decrease was observed in the participants' patience levels over time, while a significant increase occurred in their burnout levels. A significant and negative relationship was found between patience and burnout in both measurement periods. Regression analyses indicated that demographic variables such as age, gender, and professional seniority did not have a significant effect on burnout. Most strikingly, it was determined that general patience levels act as a highly strong protective barrier against burnout at the beginning of the year, but this protective effect weakens slightly over time. Concurrently, the school level variable, which was an insignificant predictor of burnout initially, became a significant environmental predictor determining burnout at the end of the year. In conclusion, although individual professional patience initially serves as a strong shield against burnout, this resilience erodes over time, and specific environmental factors, such as the school level at which teachers work, begin to have a direct and deteriorating impact.