OBJECT RELATIONS AND PSYCHOLOGICAL WELL-BEING: THE ROLE OF FALSE SELF AND DEFENSE MECHANISMS
NESNE İLİŞKİLERİ VE PSİKOLOJİK İYİ OLUŞ: SAHTE BENLİK VE SAVUNMA MEKANİZMALARININ ROLLERİ
  1. Tez No: 1014228
  2. Yazar: İREM KÜÇÜKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FALİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, nesne ilişkileri ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide sahte benlik ve savunma mekanizmalarının aracı rollerini incelemektir. Araştırmanın örneklemi, 18 ile 30 yaş arasında bulunan 253 katılımcıdan oluşmuştur. Katılımcılar, Demografik Bilgi Formu, Bell Nesne İlişkileri ve Gerçeği Değerlendirme Ölçeği, Sahte Benlik Algısı Ölçeği, Savunma Biçimleri Testi-40 ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği'ni Qualtrics üzerinden çevrim içi olarak doldurmuştur. Çalışma değişkenleri arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla Pearson korelasyon analizi, çoklu doğrusal regresyon analizi ve paralel aracılık analizi yürütülmüştür. Bulgular, bozulmuş nesne ilişkilerinin psikolojik iyi oluş ve olgun savunma mekanizmaları ile negatif yönde; sahte benlik, nevrotik savunma mekanizmaları ve olgunlaşmamış savunma mekanizmaları ile pozitif yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. Aracılık analizi sonucunda, sahte benlik ve savunma mekanizmalarının bozulmuş nesne ilişkileri ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkiye anlamlı biçimde aracılık ettiği bulunmuştur. Özellikle sahte benlik, olgun savunma mekanizmaları, nevrotik savunma mekanizmaları ve olgunlaşmamış savunma mekanizmaları üzerinden dolaylı etkilerin anlamlı olduğu görülmüştür. Ancak nevrotik savunma mekanizmaları üzerinden elde edilen dolaylı etki pozitif yönde olup beklenen yönün tersindedir. Bu bulgular, bozulmuş nesne ilişkilerinin psikolojik iyi oluşla hem benlik yapılanması hem de savunmacı işleyiş üzerinden ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Çalışma, sahte benlik ve savunma mekanizmalarının rollerini açıklayarak psikolojik iyi oluşun psikodinamik açıdan anlaşılmasına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to examine the mediating roles of false self and defense mechanisms in the relationship between object relations and psychological well-being. The study sample consisted of 253 individuals aged between 18 and 30. Participants completed a Demographic Information Form, the Bell Object Relations and Reality Testing Inventory, the Perception of False Self Scale, the Defense Style Questionnaire-40, and the Psychological Well-Being Scale through an online survey administered via Qualtrics. Pearson correlation analyses, multiple regression analysis, and parallel mediation analysis were conducted to examine the relationships among the study variables. Results revealed that impaired object relations were negatively associated with psychological well-being and mature defense mechanisms, and positively associated with false self, neurotic defense mechanisms, and immature defense mechanisms. The mediation analysis showed that false self and defense mechanisms significantly mediated the relationship between impaired object relations and psychological well-being. Specifically, the indirect effects through false self, mature defense mechanisms, neurotic defense mechanisms, and immature defense mechanisms were significant. However, the indirect effect through neurotic defense mechanisms was positive and contrary to the expected direction. These findings suggest that impaired object relations may be associated with psychological well-being through both self-organization and defensive functioning. By clarifying the roles of false self and defense mechanisms, the study contributes to the psychodynamic understanding of psychological well-being.