Serebelluma uygulanan transkranial manyetik stimulasyonun kortikal eksitabilite üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of transcranial magnetic stimulation applied to the cerebellum on cortical excitability
- Tez No: 1014256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN AYŞE YAYLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Serebellum, motor, non-motor fonksiyonları, karmaşık yapısı ve bağlantıları ile SSSnin önemli bölgelerinden biri olup serebellotalamokortikal bağlantıları ile motor hareketleri module eder. Serebellar TMS, bu yol aracılığıyla kortikal eksitabiliteyi etkileyerek, primer motor korteks ve serebellum arasındaki bağlantıyı module eden değerli ve efektif bir yöntem olarak bilinir. Bu yöntem, hem serebellar ve motor kontrol mekanizmaları anlamaya hem de tedavi ve rehabilitasyonda fonksiyonel iyileşmeye yönelik çalışmalarda önemli yer tutmaktadır. Sağlıklı veya santral sinir sistemini etkileyen hastalıklı bireylerde yapılan birçok çalışmada serebellum üzerine uygulanan farklı TMS protokollerinin kortikal eksitabilite üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlarla, farklı TMS protokollerinin kortikal eksitabilite üzerine çeşitli etkilerini ölçmenin ve bu protokoller arasında karşılaştırma yapmanın zor olduğu öne sürülmüştür. rTMS yöntemlerinden TBS'nin, konvansiyonel rTMS yöntemlerine göre daha etkili ve kalıcı olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada, sağlıklı 20 erkek gönüllüde serebellum üzerine birbirine ters etkili olduğu bilinen sürekli TBS ile aralıklı TBS'nin ve sham TBS uygulamalarının kortikal eksitabilite üzerine etkilerini değerlendirmeyi amaçladık. Katılımcıların lateral serebellum üzerine uygulanan TBS uygulaması öncesi ve sonrası kortikal eksitabilite değerlendirmesi için, kontralateral M1'den istirahat motor eşik ve aktif motor eşikleri, MEP amplitüdleri ve alanları, kortikal sessiz periyod değerleri ölçüldü. İşlem öncesi ve sonrası bu parametrelerde anlamlı değişiklik izlenmedi. Deneklerde işleme bağlı yan etki gözlenmedi. Bu sonuç, serebellar TBS'nin etkisizliğinden ziyade ölçülen parametrelerden veya koil geometrisinden kaynaklanabilir. Serebellar TMS sonrası, kortikal eksitabilite değerlendirmesi için CBI veya ISI gibi parametrelerin kullanımıyla elde edilecek sonuçlar daha fazla katkı sağlayabilir. Güvenilir bir yöntem olan serebellar TMS motor kontrol üzerine etkisinin değerlendirilmesi ve çalışmalar arası karşılaştırılma yapılabilmesi için, optimal serebellar TMS protokolleri, değerlendirme parametreleri oluşturulması gereklidir. Bu çalışmalar hastalıkların tedavi ve rehabilitasyonunda yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Cerebellum constitutes one of the major area of CNS due to its motor, non-motor functions, complex structure and connections. It modulates motor movements through cerebellothalamocortical pathway. Therefore, cerebellar TMS is known as a valuable and effective method that modulates connection between the primary motor cortex and cerebellum, affecting cortical excitability. Cerebellar TMS plays a crucial role in studies related to the understanding of cerebeller functions, functional recovery in rehabilitation and treatment of cerebellar diseases. In many studies, including healthy individuals or patients with diseases affecting central nervous system, the effects of different TMS protocols applied over the cerebellum on cortical excitability have been evaluated. The results suggest that measurement of the variouos effects over cortical excitability of different TMS protocols and the comparison between these protocols are difficult. It is supposed that TBS, one of the rTMS methods, is more effective and permanent compared to conventional rTMS methods. In this study, we aimed to evaluate the effect of intermittent TBS and continuous TBS which are known to have opposite effects over each other, and sham TBS on cortical excitability in 20 male healthy volunteers. Resting and active motor thresholds, MEP amplitudes and areas, cortical silent periods were measured from contralateral M1in subjects in order to assess cortical excitability before and after TBS application over the lateral cerebellum. No significant differences were found in these parameters before and after TBS. Side effects related to the procedure were not observed in any subject. Our findings may result from the chosen parameters or coil geometry rather than cerebellar TBS ineffectiveness. For the evaluation of the cortical excitability following cerebellar TMS, other parameters such as CBI or ISI, may be more useful. Cerebellar TMS is a safe method and in order to evaluate its effect and provide a comparison between studies, optimal cerebellar TMS protocols and evaluation parameters shoud be established. These type of studies may provide a guide for better therapy and rehabilitation options in CNS diseases.