Çocuk ve ergen psikiyatri servisine ilk kez yatan adolesanların hastaneye yatış sürecinde ebeveynlerinin deneyimleri
Experiences of parents of adolescents admitted to child and adolescent psychiatry services for the first time during the hospitalization process
  1. Tez No: 1014268
  2. Yazar: ZAHİDE SENANUR AKATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE ÇETİNKAYA DUMAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Dünya genelinde ve Türkiye'de çocuk ve ergenlerde ruhsal bozuklukların artmasıyla birlikte, bu gruba yönelik hastane yatışları ve özel bakım gereksinimleri de yükselmektedir. Psikiyatrik yatış, yalnızca adolesanı değil, ebeveynleri ve aile sistemini de etkileyen çok boyutlu bir deneyimdir. Bu araştırmanın amacı, çocuk ve ergen psikiyatri servisine ilk kez yatan adolesanların ebeveynlerinin yatış sürecine ilişkin deneyimlerini incelemektir. Araştırma tanımlayıcı nitel araştırma deseninde yürütülmüştür. Veriler yarı yapılandırılmış bireysel derinlemesine görüşmelerle toplanmış; örneklemi çocuk ve ergen psikiyatri servisine ilk kez yatışı yapılan 15 adolesanın ebeveynleri oluşturmuştur. Verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Analiz sonucunda altı ana tema belirlenmiştir:“Hastaneye Yatışın Anlamı”,“Yatış Sürecinin Etkileri”,“Değişen Aile Dinamikleri”,“Damgalanma”,“Başetme Davranışları”ve“Gereksinimler”. Ebeveynler yatışı hem tedavi ve iyileşme umudu ile ilişkilendirmiş hem de belirsizlik, kaygı, suçluluk ve çaresizlik gibi yoğun duygularla deneyimlemiştir. Yatış süreci bazı ebeveynlerde rahatlama ve güven duygusu yaratırken, bazılarında ambivalan duygulara yol açmıştır. Aile içi rol ve ilişkilerde değişimler, eşler arası görüş ayrılıkları ve diğer çocuklarla ilgilenememe gibi güçlükler öne çıkmıştır. Damgalanma korkusu nedeniyle ebeveynlerin yatışı sosyal çevreden gizledikleri, eş ve sosyal çevre desteği, yalnız kalma, ağlama gibi baş etme mekanizmaları kullandıkları öne çıkan bulgulardır. Ebeveynler yatış ve taburculuk sürecine ilişkin yapılandırılmış bilgilendirme, psikolojik destek ve aile danışmanlığı gereksinimlerini vurgulamıştır. Sonuç olarak bu çalışma, ilk psikiyatrik yatışın ebeveynler üzerinde belirgin psikososyal etkiler yarattığını göstermekte; aile odaklı bakım, etkili iletişim ve taburculuğa hazırlık dâhil olmak üzere ebeveynlere yönelik destekleyici müdahalelerin güçlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
With the increasing prevalence of mental disorders among children and adolescents worldwide and in Türkiye, hospital admissions and the need for specialized care in this population have also risen. Psychiatric hospitalization is a multidimensional experience that affects not only the adolescent but also parents and the family system. This study aimed to explore the experiences of parents whose adolescents were admitted for the first time to a child and adolescent psychiatry inpatient unit. Descriptive qualitative design was employed. Data were collected through semi-structured, in-depth individual interviews. The sample consisted of parents of 15 adolescents who were hospitalized for the first time in a child and adolescent psychiatry inpatient service. Data were analyzed using content analysis. Six main themes emerged:“Meaning of Hospitalization,”“Effects of the Hospitalization Process,”“Changing Family Dynamics,”“Stigma,”“Coping Behavior,”and“Needs.”Parents associated hospitalization both with hope for treatment and recovery and with intense emotions such as uncertainty, anxiety, guilt, and helplessness. While the hospitalization process elicited feelings of relief and safety for some parents, it led to ambivalent emotions for others. Changes in family roles and relationships were prominent, including disagreements between spouses and difficulties attending to other children. Prominent findings indicate that parents concealed the hospitalization from their social circle due to the fear of stigmatization, and utilized coping mechanisms such as spousal and social support, isolation, and crying. Furthermore, parents emphasized their need for structured information, psychological support, and family counseling regarding the admission and discharge process In conclusion, the first psychiatric hospitalization has substantial psychosocial effects on parents. It is recommended to strengthen supportive interventions for parents, including family-centered care, effective communication, and preparation for discharge.