Araştırma görevlisi hekimlerinin tükenmişlik düzeyleri ve tükenmişlikle ilişkili faktörler
Burnout levels of resıdent physıcıans and factors assocıated wıth burnout
  1. Tez No: 1014318
  2. Yazar: HASAN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TUBA AKBAYRAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Tükenmişlik, insanlarla yoğun etkileşim gerektiren mesleklerde görülen ve duygusal tükenme, duyarsızlaşma ile kişisel başarı algısında azalma ile karakterize bir sendromdur. Bu çalışmada araştırma görevlisi hekimlerin tükenmişlik düzeylerinin ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki bu çalışma 01.05.2025–31.07.2025 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan araştırma görevlisi hekimlerde gerçekleştirildi. Veriler sosyodemografik ve mesleki özellikler ile Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ)'ni içeren online anket aracılığıyla toplandı ve SPSS 22.0 programı ile analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya katılan 255 hekimin yaş ortalaması 30,1±4,33 yıl olup %60'ı kadındı. Hekimlerin %64,3'ü sözlü, %5,1'i fiziksel şiddete maruz kaldığını bildirdi. Katılımcıların %45,1'i iş yükü düzeyini orta, %30,2'si fazla olduğunu belirtti. Ayrıca %56,9'u mesleki iş memnuniyetini orta düzeyde olarak değerlendirdi. Hekimlerin MTÖ toplam puan ortalaması 40,85±13,85 olarak bulundu. Alt boyutlarda puan ortalaması; duygusal tükenme için 19,80±7,95, duyarsızlaşma için 7,96±4,37 ve kişisel başarı için 13,09±5,66 saptandı. Erkek hekimlerin toplam ve duyarsızlaşma puanları kadınlara göre daha yüksekti (p <0,05). Yaş, medeni durum, çocuk sahibi olma, kronik hastalık ve mesleki süre ile MTÖ puanları arasında anlamlı fark bulunmadı (p >0,05). Sigara kullanmayan hekimlerin toplam ve duygusal tükenme puanları daha yüksekti (p <0,05). İş memnuniyeti az olan hekimlerin MTÖ toplam puanları, orta ve fazla gruplarına kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksekti. Sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalan hekimlerin duygusal tükenme puanı şiddete maruz kalmayanlara kıyasla anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlendi (p <0,05). Sonuç: Araştırma görevlisi hekimlerde tükenmişlik orta düzeyde saptandı. İş yükü, iş memnuniyeti ve şiddete maruz kalma gibi faktörlerle ilişkili olduğu bulundu. Çalışma koşullarının iyileştirilmesi, iş yükünün dengelenmesi ve şiddetin önlenmesine yönelik düzenlemeler ile bireysel ve örgütsel destek programlarının geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: Burnout is a syndrome observed in professions requiring intensive interpersonal interaction and is characterized by emotional exhaustion, depersonalization, and a reduced sense of personal accomplishment. This study aimed to determine the levels of burnout and associated factors among resident physicians. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted among resident physicians working at Gaziantep University Faculty of Medicine between May 1, 2025, and July 31, 2025. Data were collected באמצעות an online questionnaire including sociodemographic and professional characteristics, as well as the Maslach Burnout Inventory (MBI), and were analyzed using SPSS version 22.0. Results: A total of 255 physicians participated in the study, with a mean age of 30.1±4.33 years, and 60% were female. Among the participants, 64.3% reported exposure to verbal violence and 5.1% to physical violence. Regarding workload, 45.1% reported a moderate level and 30.2% reported a high level. Additionally, 56.9% evaluated their job satisfaction as moderate. The mean total MBI score of the physicians was 40.85±13.85. The mean subscale scores were 19.80±7.95 for emotional exhaustion, 7.96±4.37 for depersonalization, and 13.09±5.66 for personal accomplishment. Male physicians had significantly higher total and depersonalization scores compared to females (p < 0.05). No significant differences were found between MBI scores and age, marital status, having children, presence of chronic disease, or duration of professional experience (p > 0.05). Non-smoker physicians had significantly higher total and emotional exhaustion scores (p < 0.05). Physicians with low job satisfaction had significantly higher total MBI scores compared to those with moderate and high satisfaction levels. Emotional exhaustion scores were significantly higher among physicians exposed to verbal and physical violence compared to those not exposed (p < 0.05). Conclusion: Burnout among resident physicians was found to be at a moderate level and was associated with factors such as workload, job satisfaction, and exposure to violence. Improving working conditions, balancing workload, and implementing measures to prevent violence, along with the development of individual and organizational support programs, are recommended.