Ankara'da çalışan aile hekimliği asistanlarında tükenmişlik düzeylerinin iş doyumu ve sosyodemografik verilerle ilişkisi
The relation between burnout levels and job satisfaction and sociodemographic data in Family physicians working in Ankara
  1. Tez No: 547909
  2. Yazar: ESRA ÖZÇELİK ŞENOCAK
  3. Danışmanlar: DR. İREP KARATAŞ ERAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmanın amacı: Tükenmişlik sendromu günümüzde giderek yaygınlaşan bir durumdur. Bu nedenle araştırmacılar konu üzerinde çok sayıda çalışma yapmışlardır. Tükenmişlik sendromu hem bireyleri hem örgütleri hem de toplumu ilgilendiren bir olgudur. Hekimler hem yoğun çalışma süreleri hem de insan faktörünün etkisi ile yüksek tükenmişlik ve düşük iş doyumu açısından risk altındadırlar. Bu çalışmada, Aile Hekimliği Araştırma Görevlileri'nin yaşadığı tükenmişlik düzeylerini saptamak, tükenmişlik düzeyinin iş doyumu ile ilişkisini belirlemek ve sosyodemografik değişkenler ile tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi tespit etmek; bu noktadan hareketle tükenmişlik sendromunun kaynağını belirleyerek soruna çözüm önerileri getirmek amaçlanmıştır. Çalışma yöntemi: Bu çalışma, Ankara'da aile hekimliği araştırma görevlisi olarak çalışan doktorlarda tükenmişlik düzeylerinin iş doyumu ve bazı sosyodemografik verilerle ilişkisinin incelenmesi amacıyla planlanmış tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırmadır. Ankara'da çalışan 179 aile hekimliği araştırma görevlisine 22 sorudan oluşan Maslach Tükenmişlik Anketi, 20 sorudan oluşan Minnesota İş Doyum Anketi ve 23 sorudan oluşan sosyodemografik veri formu uygulanmıştır. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose of the study: Burnout syndrome is seen in an increasingly widespread and rapidly spreading rate. Therefore, the researchers have done a lot of work on this subject. Burnout syndrome is a phenomenon that concerns both individuals, organizations and society. Physicians are at risk for high burnout and low job satisfaction due to both intensive working time and human factor effect. In this study, it was aimed to determine the burnout levels of Family Medicine Research Assistants, determine the relationship between the level of burnout and job satisfaction, and find out the relationship between sociodemographic variables and burnout levels. Material method: This study is a descriptive and cross-sectional study planned to investigate the relationship between burnout levels and job satisfaction and some sociodemographic data in doctors working as family medicine research assistants in Ankara. The Maslach Burnout Questionnaire, consisting of 22 questions, the Minnesota Job Satisfaction Survey, consisting of 20 questions, and a sociodemographic questionnaire consisting of 23 questions were applied to 179 family medicine research assistants working in Ankara. For statistical analysis and calculations, IBM SPSS Statistics 21,0 program was used.