Kognitif bozukluğu olan Lewy Cisimcikli Olguların ve sağlıklı kontrollerin vijilans düzeylerinin elektroensefalografi (EEG) ile değerlendirilmesi: Retrospektif çalışma
Evaluation of vigilance levels in patients with Lewy Body Cognitive impairment and healthy controls using electroencephalography (EEG): A retrospective study
- Tez No: 1014359
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖRSEV YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Psikoloji, Neurology, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinirbilimler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Lewy Cisimcikli Demans olgularının uyku-uyanıklık döngülerindeki elektroensefalografik bulguları ile birlikte Nöropsikolojik Değerlendirme testi sonuçlarının sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 17 Lewy Cisimcikli Demans teşhisi almış olgularla birlikte 17 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Her iki gruba da Nöropsikolojik Değerlendirme testi, uyku ölçekleri ve vijilans elektroensefalografi çekimi uygulanmıştır. Ham elektroensefalografi bulgularına ön işlemlemeler uygulandıktan sonra VIGALL eklentisiyle süreğen çekimler evrelere ayrılmıştır. Bulgulara göre ortalama uyanıklık skoru, evre yüzdeleri, B2/3 uykululuk latansı ve toplam evreler arası geçiş oranı değişkenleri hesaplanmıştır. VIGALL evrelemelerine göre sağlıklı kontrol grubunda %30,13 ile A2 evresi; Lewy Cisimcikli Demans grubunda %58,19 ile B2/3 evresi baskın bulunmuştur. B2/3 evresinde gruplar-arası anlamlı fark bulunmuştur [t(32) = 3,299, p_“FDR”= .002]. Evreler arası geçiş oranı değişkeninin Lewy Cisimcikli Demans grubunda sağlıklı kontrol grubundan anlamlı derecede daha az [t(32)= -2,320, p=.027]; ortalama uykululuk skoru değişkeninin Lewy Cisimcikli Demans grubunda sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde daha yüksek [t(32)= 2,417, p=.022)]; uykululuk latansı değişkeninin Lewy Cisimcikli Demans grubunda sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde kısa olduğu [t(21,254)=-2,776, p=.011)] bulunmuştur. Yapılan ROC analizlerinde anlamlılık gösteren değişkenler birlikte değerlendirildiğinde istatistiksel olarak benzer düzeyde güçlü oldukları gösterilmiştir. Çalışma bulguları Lewy Cisimcikli Demans olguları ile sağlıklı kontroller arasındaki uyku-uyanıklık döngüsüne dair ipucu verebilecek olan değişken sonuçlarını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the electroencephalographic findings in the sleep-wake cycles and Neuropsychological Assessment test scores between Dementia with Lewy Bodies patients and healthy controls. The study included 17 patients diagnosed with Dementia with Lewy Body and 17 healthy controls. Both groups underwent Neuropsychological Assessment, sleep scales, and vigilance electroencephalography. After preprocessing the raw electroencephalography findings, continuous recordings were divided into phases using the VIGALL add-on. According to the findings, the variables of mean sleepiness score, stage percentages, B2/3 sleepiness latency, and total interstage transition rate were calculated. According to the VIGALL staging system, stage A2 was dominant in the healthy control group with 30.13%; and stage B2/3 was dominant in the Dementia with Lewy Body group with 58.19%. A significant intergroup difference was found in stage B2/3 [t(32) = 3.299, p_“FDR”= .002]. The transition rate between stages was significantly lower in the Dementia with Lewy Body group than in the healthy control group [t(32)= -2.320, p=.027]; the mean sleepiness score was significantly higher in the Dementia with Lewy Body group than in the healthy control group [t(32)= 2.417, p=.022)]; and the sleepiness latency was significantly shorter in the Dementia with Lewy Body group than in the healthy control group [t(21.254)=-2.776, p=.011)]. When variables that showed significance in ROC analyses were evaluated together, they were shown to be statistically similar in strength. The study findings reveal variable results that can provide clues about the sleep-wake cycle between Dementia with Lewy Body patients and healthy controls.