Investigating the SNARC Effect under Emotional Contexts: Manipulating the Valence and Intensity of Facial Stimuli
Duygusal Bağlamda SNARC Etkisinin İncelenmesi: Yüz Uyarıcılarının Valans ve Yoğunluklarının Manipülasyonu
  1. Tez No: 1014378
  2. Yazar: ZEYNEP TUNCALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDA DURAL ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deneysel Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Uzam-sayı ilişkileri (SNAs), sayıların zihinde yatay bir uzam boyunca temsil edildiğini göstermektedir. Bu olgunun en yaygın gösterimi SNARC (Spatial-Numerical Association of Response Codes) etkisidir. SNARC etkisi, küçük sayılara sol el ile, büyük sayılara ise sağ el ile daha hızlı tepki verildiğine işaret etmektedir (Dehaene, 1993). Sonraki çalışmalar, SNARC benzeri etkilerin farklı niceliksel boyutlara da genellenebildiğini göstermiştir. Bu tez çalışmasında, SNARC etkisi duygusal bağlamda iki deney ile incelenmiştir. Katılımcılar tek-çift değerlendirme (sayı görevi) ile cinsiyet değerlendirme görevi (yüz görevi) tamamlamışlardır. Birinci deneyde yüz ifadelerinin hem duygusal valensi (mutlu ve üzgün) hem de yoğunluk düzeyleri (%0, %20, %80, %100) manipüle edilmiştir. İkinci deneyde ise duygusal yoğunluk etkisini daha ayrıntılı incelemek amacıyla katılımcılar mutlu veya korkulu duygu koşullarına rasgele atanmıştır. Bulgular, her iki deneyde de tek-çift değerlendirme görevlerinde grup düzeyinde ters SNARC etkisinin ortaya çıktığını göstermiştir. Buna karşın, yüz ifadelerinin değişen duygusal yoğunluk ve valens düzeyleri, cinsiyet değerlendirme görevinde herhangi bir uzamsal eşleme ortaya koymamıştır. Ayrıca, bulgular görevlerin uygulanma sırasının grup düzeyi SNARC etkisi üzerinde etkisi olduğunu göstermiştir. Söz konusu görevler arası etkileşim duygusal valensten bağımsız olarak ortaya çıkmış; yüz görevinin sayı görevinden önce uygulanması, sonraki sayı görevindeki ters SNARC etkisini ortadan kaldırırken, ters görev sırası benzer bir etkileşim yaratmamıştır. Bulgular, uzam-sayı ilişkilerinin bağlama duyarlı, esnek, dinamik ve bilişsel kontrol mekanizmalarına hassas bir yapıya sahip olduğuna dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Spatial-numerical associations (SNAs) demonstrate that numerical magnitudes are mentally represented along a horizontal continuum. The most common demonstration of this phenomenon is the Spatial-Numerical Association of Response Codes (SNARC) effect. The SNARC effect is characterized by faster left-side responses to smaller numbers and faster right-side responses to larger numbers. Subsequent studies have shown that SNARC-like effects extend across various quantitative dimensions. This thesis examined the SNARC effect within an emotional context across two experiments. Participants completed a parity judgment task (number task) and a gender judgment task (face task). Experiment 1 manipulated both the valence (happy and sad) and intensity levels (0%, 20%, 80%, 100%) of facial expressions, while Experiment 2 isolated emotional intensity by assigning participants to specific happy or fearful emotional conditions. Results revealed that across both experiments, a reverse SNARC effect was found in the parity judgment tasks. Conversely, varying the emotional intensity and valence of facial expressions did not elicit a spatial mapping during gender judgments. Notably, the group-level reverse SNARC effect was not elicited after participants completed the emotional face tasks. Specifically, prior performance of the face task eliminated the reverse SNARC effect in the subsequent number task, whereas the reverse task order induced no such interference. This asymmetrical interference occurred regardless of emotional valence. The findings highlight that SNAs are context-dependent, flexible, dynamic, and sensitive to higher-order cognitive control mechanisms.