Kuru göz hastalarında, topikal siklosporin kullanımının yüksek sıralı korneal aberasyonlara etkisi
The effect of topical cyclosporine use on high-order corneal aberrations in patients with dry eye
- Tez No: 1014389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu prospektif çalışmada, kuru göz hastalarında topikal %0,05 siklosporin A tedavisinin klinik kuru göz parametreleri ve korneal yüksek sıralı aberasyonlar üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmaya kuru göz hastalığı tanısı alan hastalar ile sağlıklı kontroller dahil edildi. Kuru göz hastaları tedavi öncesi , tedavi sonrası birinci ay ve üçüncü aylarda değerlendirildi. Tüm olgularda OSDI, gözyaşı kırılma zamanı (GKZ), Schirmer testi ve Sirius Scheimpflug Placido disk topografi sistemi ile 6 mm analiz zonunda korneal aberasyon ölçümleri yapıldı. Total RMS, düşük ve yüksek sıralı aberasyon RMS değerleri, üçüncü-dördüncü sıra RMS değerleri ve Zernike bileşenleri analiz edildi. Başlangıçta kuru göz grubunda yüksek sıralı aberasyonlar sağlıklı kontrollere göre daha yüksek bulundu. Topikal %0,05 siklosporin A tedavisi sonrası OSDI, GKZ ve Schirmer testinde 1. aydan itibaren düzelme izlendi. Yüksek sıralı aberasyonlar ve RMS değerlerindeki iyileşme ise 3.ayda belirginleşti. Birinci ayda klinik parametre değişimleri ile aberometrik değişimler arasında anlamlı korelasyon izlenmezken, üçüncü ayda YSA ve total RMS değişimleri Schirmer, GKZ ve OSDI değişimleriyle anlamlı korelasyon gösterdi. Ayrıca üçüncü ayda koma RMS ve trefoil RMS değişimleri klinik parametrelerle ilişkili bulundu. Sferik aberasyon değişimi, OSDI ve GKZ ile ilişkili iken, sekonder astigmatizma ve tetrafoil bileşenleri arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı değildi. Sonuç olarak, topikal %0,05 siklosporin A tedavisi kuru göz hastalarında semptomlar ve oküler yüzey bulgularındaki iyileşmeye ek olarak korneal optik kalite parametrelerinde de olumlu değişimlerle ilişkili bulunmuştur. Görme keskinliği veya refraktif kusur ile açıklanamayan görsel kalite yakınmaları olan kuru göz hastalarında korneal topografi ve aberasyon analizleri klinik değerlendirmeye katkı sağlayabilir. Bu bulgular, siklosporin tedavisinin kuru göz hastalarında görme kalitesiyle ilişkili şikâyetlerin yönetiminde dikkate alınabilecek bir seçenek olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this prospective study was to evaluate the effect of topical 0.05% cyclosporine A treatment on clinical dry eye parameters and high-order corneal aberrations in patients with dry eye disease. The study included patients diagnosed with dry eye disease and healthy controls. Patients with dry eye were evaluated before treatment and at the 1 and 3 months after treatment. In all cases, OSDI, tear break-up time (TBUT), the Schirmer test, and corneal aberration measurements within a 6 mm analysis zone using the Sirius Scheimpflug-Placido disc topography system were performed. Total RMS, low- and high-order aberration RMS values, third- and fourth order RMS values, and Zernike components were analysed. At baseline, higher-order aberrations were found to be higher in the dry eye group compared to healthy controls. Following topical 0.05% cyclosporine A treatment, improvement in OSDI, TBUT, and the Schirmer test was observed from the first month. Improvements in higher-order aberrations and RMS values became more evident at the third month. While no significant correlation was observed between clinical parameter changes and aberrometric changes in the first month, changes in higher-order aberrations and total RMS showed a significant correlation with changes in the Schirmer, TBUT, and OSDI scores in the third month. Furthermore, in the third month, changes in coma RMS and trefoil RMS were found to be associated with clinical parameters. While spherical aberration changes were associated with OSDI and TBUT, the association was not statistically significant in the case of secondary astigmatism and tetrafoil components. In conclusion, topical 0.05% cyclosporine A treatment was found to be associated with positive changes in corneal optical quality parameters, in addition to improvements in symptoms and ocular surface findings in patients with dry eye. In patients with dry eye who have vision-related complaints that cannot be explained by visual acuity or refractive error, corneal topography and aberration analyses may contribute to clinical assessment. These findings suggest that topical cyclosporine treatment may be a viable option to consider in the management of visual quality-related complaints in patients with dry eye.