5-7.11 yaş aralığında konuşma sesi bozukluğu olan down sendromlu çocukların motor konuşma becerilerinin dinamik değerlendirilmesi
Dynamic evaluation of motor speech skills in children with down syndrome aged 5-7.11 years with speech sound disorders
  1. Tez No: 1014419
  2. Yazar: BAHAR AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE YEŞİLLİ PUZELLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı; konuşma sesi bozukluğu bulunan Down sendromlu çocuklarda motor planlama ve programlama süreçlerini analiz etmek ve bu süreçler ile konuşma sesi bozukluğu arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Araştırmanın katılımcılarını Down sendromu tanısı bulunun, 5–7.11 yaş aralığında 20 kız ve erkek çocuk oluşturmaktadır. Konuşma sesi bozukluğunu değerlendirmek amacıyla Sesletim ve Sesbilgisi Testi'nin Sesletim Alt Testi (SST-SET), motor konuşma planlama ve programlama becerilerini değerlendirmek amacıyla ise Dynamic Evaluation of Motor Speech Skills – Türkçe Uyarlaması (DEMSS-TR) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda DEMSS-TR toplam puanlarının 97 ile 461 arasında değiştiği ve ortalama puanın 324,25 olduğu belirlenmiştir. DEMSS-TR sınıflandırmasına göre çocukların %30'unda çocukluk çağı konuşma apraksisi, %25'inde hafif düzeyde çocukluk çağı konuşma apraksisi özellikleri saptanmış, %45'inde ise çocukluk çağı konuşma apraksisi bulgusu gözlenmemiştir. SST-SET standart puanları ile DEMSS-TR genel üretim puanı arasında orta-yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r = 0,631; p = 0,003). Ünlü üretimi puanı ile SST-SET standart puanları arasında güçlü düzeyde bir ilişki saptanmıştır (r = 0,802; p <0,001). Prosodi puanı ile SST-SET standart puanları arasındaki ilişkinin orta düzeyde olduğu (r = 0,481; p = 0,032), tutarlılık puanı ile SST-SET standart puanları arasındaki ilişkinin ise istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür (r = 0,409; p = 0,073). Elde edilen bulgular, Down sendromlu çocuklarda konuşma sesi bozukluğu ile motor konuşma planlama ve programlama becerilerinin birbiriyle ilişkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to analyze motor speech planning and programming processes in children with Down syndrome aged 5–7.11 years, including both girls and boys, who present with speech sound disorders, and to examine the relationship between these processes and speech sound disorders. The study was conducted with a total of 20 children with Down syndrome, aged between 5 and 7.11 years, consisting of both girls and boys, all of whom had speech sound disorders. To assess speech sound disorders, the Articulation Subtest of the Turkish Articulation and Phonology Test (SST-SET) was administered. Motor speech planning and programming skills were evaluated using the Dynamic Evaluation of Motor Speech Skills – Turkish Adaptation (DEMSS-TR). The results showed that total DEMSS-TR scores ranged from 97 to 461, with a mean score of 324.25. According to the DEMSS-TR classification, childhood apraxia of speech was identified in 30% of the children, mild childhood apraxia of speech characteristics were observed in 25%, and no childhood apraxia of speech findings were detected in 45% of the participants. A moderate-to-high significant correlation was found between SST-SET standard scores and the DEMSS-TR general production score (r = 0.631, p = 0.003). A strong correlation was observed between vowel production scores and SST-SET standard scores (r = 0.802, p <0.001). The relationship between prosody scores and SST-SET standard scores was moderate (r = 0.481, p = 0.032), whereas the relationship between consistency scores and SST-SET standard scores was not statistically significant (r = 0.409, p = 0.073). The findings obtained indicate that speech sound disorders and motor speech planning and programming skills are interrelated in children with Down syndrome.